Burkina Faso zrušila trest smrti, nový zákoník má pomoci vytvořit důvěryhodnou justici | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Burkina Faso zrušila trest smrti, nový zákoník má pomoci vytvořit důvěryhodnou justici

Burkina Faso zrušila trest smrti, nový zákoník má pomoci vytvořit důvěryhodnou justici

Parlament v Burkině Faso dnes schválil nový trestní zákoník, který ruší trest smrti. Právní změna podle místního tisku může Francii přimět k vydání Françoise Compaorého, mladšího bratra a poradce někdejšího prezidenta Blaise Compaorého, který byl svržen před čtyřmi lety.

Nový trestní zákoník podle ministra spravedlnosti René Bagora přispěje k vytvoření efektivnější a důvěryhodnější justice v této africké zemi.

Françoise Compaorého loni zadržely francouzské úřady v souvislosti s vraždou investigativního novináře Norberta Zonga v roce 1998. Francie běžně nevydává lidi do zemí, kde platí trest smrti. O tom, zda bude François Compaoré vydán Burkině Faso má podle BBC ještě dnes rozhodnout francouzský odvolací soud.

Burkina Faso je převážně muslimský stát. V říjnu 2014 nastoupil cestu k demokracii, když byl svržen dlouholetý prezident Blaise Compaoré, který teď žije v Pobřeží slonoviny. V září 2015 provedla elitní prezidentská garda neúspěšný pokus o puč. Země na severu hraničí s Mali, kde působí řada islamistických teroristických skupin, včetně Ansar Dine, Murábitún a AQIM. Proti nim v regionu bojují společné síly označované jako G5 Sahel Joint Force.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.