Články odjinud

Burkina Faso zrušila trest smrti, nový zákoník má pomoci vytvořit důvěryhodnou justici

Burkina Faso zrušila trest smrti, nový zákoník má pomoci vytvořit důvěryhodnou justici

Parlament v Burkině Faso dnes schválil nový trestní zákoník, který ruší trest smrti. Právní změna podle místního tisku může Francii přimět k vydání Françoise Compaorého, mladšího bratra a poradce někdejšího prezidenta Blaise Compaorého, který byl svržen před čtyřmi lety.

Nový trestní zákoník podle ministra spravedlnosti René Bagora přispěje k vytvoření efektivnější a důvěryhodnější justice v této africké zemi.

Françoise Compaorého loni zadržely francouzské úřady v souvislosti s vraždou investigativního novináře Norberta Zonga v roce 1998. Francie běžně nevydává lidi do zemí, kde platí trest smrti. O tom, zda bude François Compaoré vydán Burkině Faso má podle BBC ještě dnes rozhodnout francouzský odvolací soud.

Burkina Faso je převážně muslimský stát. V říjnu 2014 nastoupil cestu k demokracii, když byl svržen dlouholetý prezident Blaise Compaoré, který teď žije v Pobřeží slonoviny. V září 2015 provedla elitní prezidentská garda neúspěšný pokus o puč. Země na severu hraničí s Mali, kde působí řada islamistických teroristických skupin, včetně Ansar Dine, Murábitún a AQIM. Proti nim v regionu bojují společné síly označované jako G5 Sahel Joint Force.

 

Články odjinud