Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Byl jedním z nejmocnějších mužů Hollywoodu. Teď promluvily ženy, které léta obtěžoval, a jeho kariéra skončila

Byl jedním z nejmocnějších mužů Hollywoodu. Teď promluvily ženy, které léta obtěžoval, a jeho kariéra skončila

Kariéra jednoho z nejmocnějších mužů Hollywoodu je zřejmě u konce. Producenta Harveyho Weinsteina vyhodila z vedení jeho firmy The Weinstein Company správní rada společnosti. Magnát doplatil na obvinění ze sexuálního obtěžování žen. Mezi poškozenými byly i slavné herečky.

Vystupoval jako bojovník za práva žen a mnohým herečkám pomohl nastartovat kariéru. Na svých akcích už však nemluvil o tom, co pro to některé z nich musely udělat. „Ženy v Hollywoodu si o Harveym mezi sebou povídaly už hodně dlouhou dobu a je načase, aby se o tom mluvilo veřejně,“ řekla pro list The Guardian herečka Ashley Juddová.

Juddová se s producentem sešla před dvaceti lety v jednom hollywoodském hotelu. Weinstein po ní vyžadoval, aby ho sledovala ve sprše a nabízel jí masáž. Oboje odmítla. Podle deníku New York Times, který s odhalením minulý týden přišel, nebyla jediná s takovou zkušeností. Weinstein kvůli sexuálnímu obtěžování odškodnil nejméně osm žen.

Vedle Juddové mezi ně patří další známá herečka Rose McGowenová, kterou proslavil hlavně seriál Čarodějky. Nyní 65letý magnát ji obtěžoval na hotelu během festivalu Sundance. Odškodněním ve výši sto tisíc dolarů (asi 2,3 milionu korun) chtěl Weinstein zamezit soudním sporům.

Častým terčem útoků byly jeho zaměstnankyně, kterým nabízel, že jim dovede zajistit kariéru ve filmovém průmyslu. „Pro ženy bylo ve firmě toxické prostředí. Jsem 28letá žena snažící se vydělat na živobytí a o kariéru. Harvey Weinstein je 64letý světově proslulý muž a tohle je jeho společnost. Poměr sil byl 10:0 pro něj,“ popsala Lauren O’Connorová, která pro producenta pracovala mezi roky 2014 a 2016.

Weinstein, jenž stojí za trháky jako Pulp Fiction, Nespoutaný Django, Dobrý Will Hunting nebo Zamilovaný Shakespeare, se po zveřejnění článku omluvil. V prohlášení uvedl, že ho ovlivnila 60. a 70. léta, tedy doba, v níž vyrůstal, a ve které byly takové postupy podle něj normální.

„Zaplatil jsem si terapeuty a plánuji si vzít ve firmě dovolenou, abych tento problém vyřešil,“ dodal producent s tím, že New York Times však hodlá zažalovat.

Brát si volno ve firmě ale nebude muset. Řídící orgán společnosti ho odvolal z funkce. „Ve světle nových informací o nevhodném chování Harveyho Weinsteina, které se objevily v minulých dnech, se ředitelé The Weinstein Company rozhodli, že jeho působení ve společnosti končí, a to s okamžitou platností,“ uvedla v prohlášení rada, v níž zasedá i Weinsteinův bratr Robert.

Skandál má i politický rozměr. Weinstein byl sponzorem Demokratické strany. Uspořádal například akci pro neúspěšnou prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou. Ta přitom používala neuctivost k ženám jako argument v kampani proti Donaldu Trumpovi, kterého také obvinilo několik žen z obtěžování. Současný prezident kauzu komentoval lakonicky: „Vůbec mě to nepřekvapuje.“

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744