Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Byl to akt ryzího zla“. Trump odsoudil masakr v Las Vegas a nařídil stáhnout vlajky na půl žerdi

„Byl to akt ryzího zla“. Trump odsoudil masakr v Las Vegas a nařídil stáhnout vlajky na půl žerdi

Americký prezident Donald Trump odsoudil útok v Las Vegas, při němž čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock postřílel 58 lidí a dalších několik stovek zranil. Trump střelbu ve Vegas označil za „akt ryzího zla“. Vyjádřil také soustrast pozůstalým, vyzdvihl rychlou reakci policie a záchranných složek a nařídil, aby v USA byly staženy vlajky na půl žerdi. 

 

 

 

Soustrast s oběťmi a jejich blízkými vyjádřili také například britská premiérka Theresa Mayová, německá kancléřka Angela Merkelová a papež František.

Za pachatele nejhoršího masakru spáchaného střelnou zbraní v novodobých dějinách USA je považován čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock. (Psali jsme ZDE

Místní šerif Joseph Lombardo uvedl, že v davu do něhož z neznámých důvodů pachatel střílel, bylo více než 22 000 lidí. Účastníci festivalu Route 91 Country Music Harvest si zpočátku neuvědomovali, co se děje a vystoupení zpěváka Jasona Aldeana i po spuštění střelby chvíli pokračovalo. Brzy ale lidi zachvátila panika.

„Všichni křičeli ‚k zemi‘, takže jsme leželi jeden přes druhého a pokoušeli se dostat ven,“ popsala televizi CNN masakr Christina, žena středního věku.

„Viděli jsme, jak stovky lidí utíkají a k zemi padají těla. Přímo před našima očima probíhal masakr,“ popsal televizi Skynews Jake Freedman, co pozoroval ze 64. patra nedalekého hotelu. Lidé prý zcela propadli hysterii a nevěděli, kam utéct.

Dosud přitom není známo, co střelce vedlo ke spáchání masakru, při němž během několika minut po lidech vypálil stovky kulek z hotelového pokoje. Paddock prý nebyl napojen na žádnou radikální organizaci. Policie v jeho pokoji hotelu Mandalay Bay v 32. podlaží našla více než deset střelných zbraní. Více informací by se policie mohla dozvědět od ženy, která se s útočníkem v hotelu ubytovala a kterou po nedlouhém pátrání našla.

Zatím nejsou informace o tom, zda jsou mezi mrtvými nebo zraněnými i cizinci. Las Vegas ale každý rok navštíví zhruba 3,5 milionu lidí z celého světa, uvedla agentura DPA. Mluvčí českého ministerstva zahraničí ČTK sdělila, že zatím nemá informace o tom, že by mezi oběťmi střelby byli Češi.

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti dnes uvedlo, že další veřejné akce v USA nejsou po střelbě v Las Vegas vystaveny žádné specifické hrozbě.


 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1