„Byl to hloupý nápad.“ Školačka Linda, která utekla k Islámskému státu, se poprvé setkala s rodinou | info.cz

Články odjinud

„Byl to hloupý nápad.“ Školačka Linda, která utekla k Islámskému státu, se poprvé setkala s rodinou

Sedmnáctiletá německá školačka Linda Wenzelová, která před dvěma roky utekla za džihádistou do Iráku a stala se bojovnicí Islámského státu, se v Bagdádu krátce setkala se svojí matkou a sestrou. Emotivní shledání zachytila německá média, kterým se Linda svěřila, že svého rozhodnutí přidat se k Islámskému státu hořce lituje. Za měsíc ji čeká v Iráku soud, který mladé Němce v krajním případě může uložit trest smrti.   

Linda odjela do Iráku na vlastní pěst v pouhých 15 letech. Utekla z městečka Pulsnitz nedaleko Drážďan, kde žila s matkou a nevlastním otcem. Německým novinářům popsala, že navzdory tomu že byla třetí nejlepší žačkou třídy, byla ve škole nešťastná a toužila po jiném životě. „Nebyla jsem tu dost pro ni. Vždycky jsem pracovala,“ uznala její matka.  

Alternativu našla na internetu, kde ji uchvátila propaganda Islámského státu. Podobně jako mnoho jiných žen i Linda podlehla iluzi, že ji mezi islamisty čeká ráj na zemi. Ve videích, která viděla na internetu, „bylo všechno tak růžové – muži se se svými manželkami a dětmi procházeli v parku… společně pekli chleba. Bylo to, jako byste se ocitli v jiném světě.“

Ve stejné době se seznámila s muslimským chlapcem, kvůli němuž konvertovala k islámu. Na jaře loňského roku poprvé řekla matce, že se zajímá o islám. Že k němu konvertovala, jí ale nepřiznala. V době ramadánu, kdy muslimové drží přísný půst, doma tvrdila, že má dietu. „Vůbec jsme nad tím nepřemýšleli a dokonce jsme jí koupili kopii koránu,“ řekla už dříve Lindina matka německým médiím.

„Oblékala se do černé. Venku bylo třicet stupňů a ona byla zahalená od hlavy po paty. Nepoznávala jsem ji,“ vzpomínala na radikalizaci dcery paní Wenzelová. Fascinace světem islámu došla tak daleko, že se Linda jednoho červencového dne v roce 2015 rozhodla odjet do Iráku. Aby získala čas, předstírala, že bude u kamarádky. Na stole v kuchyni nechala lísteček se vzkazem: „Vrátím se v neděli kolem čtvrté.“

Útěk se jí povedl a Linda se po cestě přes Turecko a Sýrii úspěšně připojila k Islámskému státu v Iráku. V Turecku navíc potkala čečenského bojovníka, za něhož se vdala. Podle irácké armády se z ní stala obávaná odstřelovačka Islámského státu. Dlouho o ní nebyly žádné zprávy, letos v létě ji našli v tunelovém komplexu pod Mosulem. Fotky, které zachycují vyčerpanou dívku pokrytou prachem, oblétly celý svět.

Linda dnes tvrdí, že si záhy po příjezdu do Iráku uvědomila, že udělala velkou chybu. Říká, že jí nutili bydlet v domě v Mosulu s jinými ženami, kolem něhož každou chvíli kroužily stíhačky a drony a bouchaly bomby. „Nevím, jak mě mohl napadnout tak hloupý nápad. Úplně jsem si zničila život,“ lituje.

Že by se ale jakkoliv účastnila bojů, Linda odmítá. „Byla jsem jen v domech, nikdy jsem neměla co dočinění se zbraněmi,“ dušovala se před německými novináři. Podle deníku the Guardian žádný důkaz o tom, že se Linda zapojila do bojů, neexistuje. Sama Linda tvrdí, že zajišťovala domácí servis svému manželovi, který padl pět měsíců po svatbě. Mohla být také součástí brigády, která v ulicích kontrolovala ženy, jestli se oblékají dle zásad chalífátu. Takové brigády pak přestupky také trestaly, leckdy dost brutálně, jak dokládají svědectví jejích členek.

Příští měsíc čeká Lindu soud. Pokud by se prokázalo podezření, že se podílela na násilnostech Islámského státu, hrozí jí trest smrti. V úvahu ještě připadá její vydání zpátky do Německa, ale tuto možnost komplikuje skutečnost, že Německo nemá s Irákem dohodu o vydávání vězňů. Osud Lindy tak mají zcela ve svých rukách Iráčané.

I kdyby nakonec došlo k vydání do Německa, ve své vlasti by Linda rovněž stanula před soudem kvůli spojení s teroristickou organizací. Existují rovněž obavy, že by se dívka znovu mohla přidat k radikálním islamistům. O tom, že nemusí být úplně liché, svědčí i textové zprávy, které dívka v lednu 2017 poslala své rodině poté, co zemřel její manžel. „Je mrtvý kvůli vám, protože vaše daně zaplatily bomby, které tady svrhávají,“ psala celá rozezlená. Dalším důkazem o její nenapravitelnosti má být hold, který vzdala tuniskému atentátníkovi Anisu Amrimu, který před rokem v kradeném kamionu usmrtil dvanáct lidí na berlínském vánočním trhu.

Ačkoliv se touží vrátit domů, pochybnosti o svém začlenění do společnosti, má i sama Linda. „V Německu mě každý zná, každý ví, jak vypadám. Nemohla bych nikam jít bez toho, aby mě poznali a pravděpodobně bych nenašla práci,“ řekla novinářům.  

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud