Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Bylo to horší než válka," říká Portoričan, který po hurikánu Maria stále bojuje o život

„Bylo to horší než válka," říká Portoričan, který po hurikánu Maria stále bojuje o život

Bylo to horší než válka, říká bez rozmyslu o zásahu hurikánu Maria Miguel Oliveira, Portoričan, který stále nemá to nejhorší za sebou. I přesto, že hurikán ostrov zasáhnul před pěti dny, Portoriko nyní stále trápí záplavy, zničená infrastruktura a nefungující elektřina. Ta může být pro Oliveiru rozsudkem smrti - muž totiž trpí cukrovkou a k přežití potřebuje inzulin. Jeho poslední ampule léku je ale v lednici, které chybí již několik dní přívod energie. Kdy budou obnovené dodávky neví nikdo a riziko, že se Oliveirovi jeho poslední dávka inzulinu zkazí, naopak roste každou chvíli. 

Polámané stromy, utrhané střechy a ohromný stožár vysokého napětí zborcený přes hlavní silnici. Takový je pohled na město Aguas Buenas, Oliveirův domov. Za všechno může hurikán Maria. 

Oliveira se i s manželkou před přírodním běsem schoval na jediné logické místo, do útrob domu – věděl, že má betonové základy vedoucí hluboko do svahu. I přesto ale klidný nebyl, voda se valila tak silným proudem, že byli se ženou připraveni na smrt.

„Bylo to horší než válka,“ srovnává nyní hurikán se vzpomínkami z konfliktu, který začil jako voják v Kambodži. Manželka Diana přizvukuje. „Na popis té bouřky slova nestačí. Nikdy jsem neviděla něco tak hrozného, díky bohu že jsme naživu.“ Její obavy se nyní soustředí k manželovi a jeho nemoci – jediné, co však mohou dělat, je doufat v brzkou pomoc.

Celý ostrov je hurikánem naprosto ochromený. Obyvatelé částí Portorika ztratili kontakt se světem, silnice a další infrastruktura jsou zničené a zásoby jídla se jim povážlivě tenčí. Potraviny buď již snědli, nebo se jim zkazily. Guvernér ostrova Ricardo Rosselló volá o pomoc. „Pokud nepřijde, vypukne zde humanitární krize.“

Elektřina na ostrově, kde žije 3,4 milionu lidí, téměř není – slabými záchvěvy se může pyšnit jen hlavní město San Juan, ale polovina obyvatel ostrova je stále bez energie. Jsou to proto právě odlehlé vesnice, na něž dolehl hurikán nejsilnější, páté, kategorie nejsilněji. 

„Jsme lidé, kteří slouží bohu. Ano, jistě, jsme smutní, protože když ztratíte úplně všechno, co jste kdy měli, tak není jednoduché se z toho oklepat s úsměvem na rtech. Ale ještě jsme neztratili naši víru,“ hledá v rozhovoru pro server CNN naději obyvatel ostrova Wilfredo Villegas.

A ta může přijít. Americký prezident Donald Trump totiž v úterý oznámil, že během příštího týdne hurikánem zničené Portoriko sám navštíví, s ním by mohly na ostrov přijít i miliony dolarů z rezervních fondů. „Příští úterý je z logistických důvodů nejbližší termín, kdy budu moci ostrov navštívit. Portoriko je důležité pro nás všechny,“ zmínil Trump na tiskové konferenci, původně věnované daňové reformě. Americký prezident dodal, že se možná zastaví i na amerických Panenských ostrovech.

Přestože Trump obdržel veskrze kladné politické body za to, jak se jeho administrativa vypořádala s následky předchozích hurikánů Harvey a Irma, u hurikánu Maria byla jeho reakce poněkud pomalejší, tvrdí úřady. 

Hurikán Maria zasáhnul Portoriko minulý čtvrtek a vyžádal si tam nejméně deset obětí na životech. Předpokládá se, že celkový počet mrtvých se ale ještě může zvýšit, neboť v oblasti trvají záplavy a deště a některá místa jsou stále nedostupná. Mezi oběťmi se na Portoriku ocitli i dva policisté, kteří se utopili ve městě Aguada.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744