Bývalé vedení Katalánska míří před soud. Za vzporu jim kvůli referendu hrozí až 25 let vězení | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalé vedení Katalánska míří před soud. Za vzporu jim kvůli referendu hrozí až 25 let vězení

Bývalé vedení Katalánska míří před soud. Za vzporu jim kvůli referendu hrozí až 25 let vězení

Před Nejvyšším soudem v Madridu se dnes mají konat odložené výslechy několika členů bývalého vedení katalánského parlamentu, jimž hrozí až 25 let vězení kvůli obvinění ze vzpoury. Tohoto trestného činu se měli podle prokuratury dopustit mimo jiné tím, že předložili k hlasování v katalánském parlamentu několik dokumentů, které odporují španělské ústavě, včetně zákona o referendu či deklarace o nezávislosti Katalánska.

Výslechy bývalé předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadellové a dalších pěti bývalých členů vedení se měly konat už před týdnem. Vyšetřující soudce ale vyhověl žádosti advokátů, kteří požadovali více času na přípravu obhajoby. První termín výslechů byl totiž stanoven jen tři dny poté, co prokuratura vznesla obvinění.

Vyšetřující soudce Pablo Llarena dnes může přijmout i předběžné opatření a bývalé členy vedení parlamentu poslat do vazby, jako to před týdnem udělala soudkyně jiného soudu v Madridu s několika exministry katalánské vlády. Ti rovněž čelí obvinění ze vzpoury. Podle deníku El País, který se odvolává na zdroje z Nejvyššího soudu, to ale není příliš pravděpodobné.

Případem bývalých členů vedení katalánského parlamentu se zabývá Nejvyšší soud, protože až na jednoho z nich mají všichni stále poslaneckou imunitu. Madrid sice koncem října katalánský parlament se souhlasem španělského Senátu rozpustil, přes dvacet poslanců ale vytvořilo takzvané stálé zastoupení, které zastupuje parlament do jeho prosincových voleb.

Případem exministrů katalánské vlády, kteří sesazením přišli o imunitu, se zabývá zvláštní soud v Madridu, který má na starost mimořádně závažné trestné činy. Je však možné, že vzhledem ke stejnému obvinění jako mají členové parlamentu, by nejvyšší soud mohl obě kauzy sloučit a řešit je sám. Potom by mohl rozhodnout i o propuštění exministrů z vazby.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.