Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalého ruského agenta otrávili nervovým plynem. Ve vážném stavu je i policista

Bývalého ruského agenta otrávili nervovým plynem. Ve vážném stavu je i policista

Bývalý ruský tajný agent Sergej Skripal, který pracoval pro britskou zpravodajskou službu, se v neděli v jižní Anglii stal spolu se svou dcerou Julijí obětí pokusu o vraždu pomocí nervového plynu. Oznámila to dnes britská policie, která zatím neupřesnila, o jaký druh jedovaté látky šlo. Vědci ale podle ní už látku identifikovali. V kritickém stavu je kromě Skripalových na jednotce intenzivní péče také policista, které se jako první z bezprostřední blízkosti věnoval kolabujícím obětem.

Vyšetřovatelé snaží zjistit, proč se Skripalovi stali cílem útoku. Úřady nadále hledají očité svědky, kteří by mohli poskytnout dodatečné informace o osobách, které se pohybovaly v jejich blízkosti. Někdo zřejmě plyn aplikoval na svoje oběti, když kolem nich procházel.

Komisař britské policie Mark Rowley sdělil, že neexistují žádné důkazy, že by následkem toho existovalo v oblasti "rozšířené zdravotní riziko". Podle vrchní hygieničky Dame Sally Daviesové byla již "zabezpečena" všechna místa, která Skripal s dcerou v jihoanglickém městě Salisbury navštívili. Od neděle se v oblasti prováděla dekontaminace.

Britský deník The Guardian dnes označil za nejznámější nervové plyny přicházející v úvahu VX a sarin. Nynější zjištění vyplývá z údajů získaných lékařskými a chemickými analýzami a také z příznaků, které postižení vykazovali. Podle deníku úřady nyní mimo jiné zjišťují, zda je někde v Británii uchováván další nervový plyn a odkud pochází. Podle britských médií panuje podezření, že za jeho použitím stojí nějaký stát, konkrétně Rusko, které se podobným způsobem i v minulosti vypořádalo se svými bývalými agenty.

Moskva ale podíl na incidentu popírá. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí dnes uvedla, že tyto spekulace byly vytvořeny za účelem zhoršit vztahy Moskvy a Londýna.

Plynem VX byl loni v Malajsii zavražděn bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una. Podle USA se tak stalo na rozkaz vlády v Pchjongjangu. Sarin v poslední době podle obvinění Západu používá syrská vláda podporovaná Ruskem zejména proti civilistům žijícím v oblastech ovládaných ozbrojenou opozicí.

V Londýně kvůli incidentu zasedl vládní výbor pro krizové situace COBRA - jednání předsedala britská ministryně vnitra Amber Ruddová.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1