Články odjinud

Bývalého ruského špiona otrávili v Británii neznámou látkou, je v kritickém stavu

Bývalého ruského špiona otrávili v Británii neznámou látkou, je v kritickém stavu
 

V Británii byl neznámou látkou otráven bývalý ruský tajný agent, který v zemi získal útočiště, uvedly dnes zpravodajské televize BBC a Sky News. Jde prý o 66letého Sergeje Skripala, který je nyní v kritickém stavu v nemocnici.

Skripal upadl společně s jednou ženou ve věku kolem 30 let do bezvědomí v neděli po požití neznámé látky při návštěvě nákupního střediska v Salisbury. Úřady poměrně rychle dospěly k závěru, že látka je vysoce toxická, protože místa, kde se pár pohyboval, uzavřely a nechaly vyčistit pracovníky ve speciálních protichemických kombinézách. Zkontrolováno bylo také Skripalovo bydliště. Oba postižení jsou nyní na jednotce intenzivní péče místní nemocnice.

Podle listu The Daily Telegraph by onou látkou mohl být syntetický opioid fentanyl, který je až stokrát účinější než morfin. Fentanylem jako lékem proti bolesti se v roce 2016 předávkoval americký zpěvák Prince a v USA má tato látka na svědomí stovky životů.

Explukovníka ruské vojenské rozvědky Skripala odsoudil ruský soud v roce 2006 ke třinácti letům vězení za špionáž ve prospěch Británie. Údajně za odměnu 100.000 dolarů poskytoval v 90. letech informace o ruských špionech působících v Evropě. V roce 2010 ho spolu s dalšími třemi osobami Moskva vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA.

Nynější incident připomíná případ z roku 2006, kdy v Británii na otravu radioaktivním poloniem 210 zemřel bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko, který před smrtí obvinil ze své vraždy ruského prezidenta Vladimira Putina. Litviněnko v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro britskou tajnou službu.

 

Články odjinud