Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalí džihádisté: Trumpův výnos pomůže radikálům z Islámského státu nabrat nové bojovníky

Bývalí džihádisté: Trumpův výnos pomůže radikálům z Islámského státu nabrat nové bojovníky

Zákaz vstupu na americkou půdu pro občany ze sedmi muslimských zemí pomůže podle bývalých džihádistů takzvanému Islámskému státu vylepšit svou propagandu a pomoci nabrat do svých řad nové členy. Dekret, který se vztahuje na občany Íránu, Iráku, Sýrie, Súdánu, Libye , Jemenu a Somálska podpoří ideologii IS, řekl pro americkou televizi CNN bývalý radikál Abu Abdulláh.

„Může to zafungovat v rámci jejich propagandy. Můžou tak přesvědčit ty, kteří o tom pochybovali, že jde o válku proti islámu a všem muslimům,“ napsal muž novinářům CNN. Své skutečné jméno kvůli obavám o svou bezpečnost stejně jako další zdroje CNN tají.

Další bývalý džihádista CNN řekl, že Islámskému státu hraje do karet rozkol, který Trump zasadil mezi muslimy žijícími na Západě a jejich vlády.

„Trump Islámskému státu hodně pomohl, v podstatě pro ně představuje v určitém smyslu nástroj,“ řekl Brit, který v minulosti bojoval v Sýrii. „Na sociálních sítích teď hodně lidí cituje slova Anwara Awlakiho (jemenského radikálního duchovního) a jeho poslední projev, ve kterém tvrdil, že se Amerika postaví proti muslimům.“

Radikálové Trumpův krok přivítali

Stoupenci radikálních islamistů už na sociálních sítích výnos amerického prezidenta hojně komentovali o víkendu. Podle americké monitorovací služby SITE o zákazu vstupu psali jako o důkazu, že Amerika muslimy nenávidí.

Odborník na propagandu Islámského státu Charlie Winter říká, že v oficiálních publikacích organizace zatím reakci na Trumpův výnos neviděl. Věří ale, že může mít mnohem větší vliv, než mají v současnosti videa a další propaganda radikálů.

„Je pro ně v podstatě karikaturou zla, o které chtějí každého přesvědčit, že existuje.“ Řekl Winter CNN.

Trump už se mezitím objevil nejméně ve dvou videích, které Islámský stát v rámci své propagandy zveřejnil, jeho záběry použilo i somálské radikální hnutí Šabáb. V nich se v minulosti objevil i bývalý prezident Barack Obama.

Voda na mlýn i pro další skupiny

Trumpova zákazu můžou navíc využít i další skupiny. „Zákazem pro muslimy, jejich spojováním s radikálním islamismem, dodává Donald Trump munici a motivaci pro Al-Káidu i Islámský stát,“ říká Fawaz Gerges, předseda katedry blízkovýchodních studií na London School of Economics a autor knihy o historii IS.

Prezidentův výnos je podle něj v boji proti radikálům vysoce kontraproduktivní. Trump nicméně tvrdí, že nejde o zákaz pro muslimy. „Nejde o náboženství, jde o terorismus a snahu zajistit bezpečnost naší země,“ uvedl Trump krátce poté, co se na jeho hlavu snesla tvrdá kritika.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744