Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalý agent FBI ověřuje choulostivé kompro na Trumpa. Může přinést zásadní zlom v ruské kauze

Bývalý agent FBI ověřuje choulostivé kompro na Trumpa. Může přinést zásadní zlom v ruské kauze

Vedle týmu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera prověřuje některé okolnosti napojení kampaně amerického prezidenta Donalda Trumpa na Rusko ještě jedna skupina. Tým vedený bývalým pracovníkem FBI Anthonym Ferrantem posledních šest měsíců cestoval po světě a snažil se ověřit pravost informací, které přinesl server Buzzfeed a vycházející ze složky někdejšího britského agenta Christophera Steela. S informací přišel magazín Foreign Policy.

Steele sestavil složku, v níž tvrdí, že Rusové na Trumpa vlastní kompromitující materiály. Nynější americký prezident si podle nich měl užívat sexuálních hrátek v moskevském hotelu a jeho spolupracovníci se tajně scházet s ruskými činiteli. Trump to popírá a tvrdí, že jde o vymyšlené informace neúspěšného agenta. 

Rusové zašli ještě dál. Ruský IT expert Alexej Gubarev žaluje server Buzzfeed, který složku publikoval. Tvrdí, že věci v ní obsažené nejsou pravda a médium postupovalo chybně při ověřování faktů. Tvrzením, že servery patřící Gubarevově firmě sloužily k hackování počítačových systémů Demokratické strany během kampaně v roce 2016, se pak Buzzfeed měl dopustit urážky.

720p 360p
Rusko vs. USA

Právníci Buzzfeedu proto najali poradenskou firmu FTI Consulting, která začala žalované aspekty složky prověřovat. Její pátrání se ale v poslední době rozšířilo. Tým vedený někdejším agentem FBI Anthonym Ferrantem šest měsíců cestoval po světě a snažil se prověřit, co je na Steelových informacích pravda.

Ferrante má kromě práce u FBI v životopise také angažmá v Bílém domě. V kariéře se věnoval kyberbezpečnosti. Byl specialistou na kybernetické hrozby a v éře prezidenta Baracka Obamy působil v Národně bezpečnostní radě USA.

Ferranteho vyšetřování probíhá paralelně s tím, které provádí tým speciálního vyšetřovatele Roberta Muellera. Spolu s ním je prvním ověřováním informací, které Steelovy složka přinesla. Zatímco některé se časem ukázaly jako pravdivé, jiné stále nejsou potvrzené.

„Šetření FTI může být zlomovým momentem pro Muellerovu práci, protože by prokázalo věrohodnost informací ze spisu,“ prohlásil pro magazín Foreign Policy nejmenovaný zdroj obeznámený s případem. 

Není však jisté, jestli zástupci FTI budou svědčit u soudu s Buzzfeedem. Slyšení je plánované na čtvrtek. Mluvčí FTI však se ale k případu odmítl vyjadřovat a podobně na žádost Foreign Policy reagoval také Ferrante.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744