Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalý agent FBI ověřuje choulostivé kompro na Trumpa. Může přinést zásadní zlom v ruské kauze

Bývalý agent FBI ověřuje choulostivé kompro na Trumpa. Může přinést zásadní zlom v ruské kauze

Vedle týmu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera prověřuje některé okolnosti napojení kampaně amerického prezidenta Donalda Trumpa na Rusko ještě jedna skupina. Tým vedený bývalým pracovníkem FBI Anthonym Ferrantem posledních šest měsíců cestoval po světě a snažil se ověřit pravost informací, které přinesl server Buzzfeed a vycházející ze složky někdejšího britského agenta Christophera Steela. S informací přišel magazín Foreign Policy.

Steele sestavil složku, v níž tvrdí, že Rusové na Trumpa vlastní kompromitující materiály. Nynější americký prezident si podle nich měl užívat sexuálních hrátek v moskevském hotelu a jeho spolupracovníci se tajně scházet s ruskými činiteli. Trump to popírá a tvrdí, že jde o vymyšlené informace neúspěšného agenta. 

Rusové zašli ještě dál. Ruský IT expert Alexej Gubarev žaluje server Buzzfeed, který složku publikoval. Tvrdí, že věci v ní obsažené nejsou pravda a médium postupovalo chybně při ověřování faktů. Tvrzením, že servery patřící Gubarevově firmě sloužily k hackování počítačových systémů Demokratické strany během kampaně v roce 2016, se pak Buzzfeed měl dopustit urážky.

720p 360p
Rusko vs. USA

Právníci Buzzfeedu proto najali poradenskou firmu FTI Consulting, která začala žalované aspekty složky prověřovat. Její pátrání se ale v poslední době rozšířilo. Tým vedený někdejším agentem FBI Anthonym Ferrantem šest měsíců cestoval po světě a snažil se prověřit, co je na Steelových informacích pravda.

Ferrante má kromě práce u FBI v životopise také angažmá v Bílém domě. V kariéře se věnoval kyberbezpečnosti. Byl specialistou na kybernetické hrozby a v éře prezidenta Baracka Obamy působil v Národně bezpečnostní radě USA.

Ferranteho vyšetřování probíhá paralelně s tím, které provádí tým speciálního vyšetřovatele Roberta Muellera. Spolu s ním je prvním ověřováním informací, které Steelovy složka přinesla. Zatímco některé se časem ukázaly jako pravdivé, jiné stále nejsou potvrzené.

„Šetření FTI může být zlomovým momentem pro Muellerovu práci, protože by prokázalo věrohodnost informací ze spisu,“ prohlásil pro magazín Foreign Policy nejmenovaný zdroj obeznámený s případem. 

Není však jisté, jestli zástupci FTI budou svědčit u soudu s Buzzfeedem. Slyšení je plánované na čtvrtek. Mluvčí FTI však se ale k případu odmítl vyjadřovat a podobně na žádost Foreign Policy reagoval také Ferrante.