Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalý šéf Trumpovy kampaně radil Janukovyčovi. Měl prsty i v masakru na Majdanu?

Bývalý šéf Trumpovy kampaně radil Janukovyčovi. Měl prsty i v masakru na Majdanu?

Tři roky letos uplynuly od masakru protestujících na kyjevském náměstí Majdan. Při vyšetřování tragédie, která stála život více než 100 demonstrantů, teď na povrch vyplouvají zajímavé souvislosti. Na krutém zásahu bezpečnostních složek mohl mít podíl i někdejší spolupracovníka amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Paul Manafort působil do loňského srpna jako volební manažer Trumpovy kampaně. Kvůli podezření, že pobíral peníze od bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče však na pozici rezignoval. Jak upozorňuje server The Daily Beast, nyní se téma jeho kontaktů na Ukrajině vrací. Tamní úřady ho totiž chtějí k výslechu.

Manafort je dlouhodobě provázaný se Stranou regionů, za níž stál právě Janukovyč. Od roku 2005 fungoval jako poradce strany i samotného prezidenta. Stejnou roli zastával i po masakru na Majdanu a Janukovyčově útěku do Ruska. Tehdy se snažil partaj přebudovat v silný opoziční blok.

Není však zcela zřejmé, jestli Manafort radil prezidentovi i během osudných únorových událostí. Mnoho Ukrajinců se domnívá, že to byl právě Janukovyč, kdo střelbu do demonstrantů nařídil. Ten se ale hájí, že nestřílela policie, ale jen radikálové.

„Americké orgány činné v trestním řízení i obě Manafortovy dcery by nám měly pomoci zjistit pravdu,“ naráží prokurátorka Jevgenija Zakrevská, která stojí v čele vyšetřování, na pochyby Manafortových dcer o původu peněz jejich otce.

V Kyjevě momentálně probíhá proces s pěti bývalými policisty. Ti čelí obvinění ze zabití 48 demonstrantů. Zakrevská za tři roky nasbírala množství důkazů včetně fotografií, videonahrávek nebo kulek a granátů. Obvinění se však brání, že jen opětovali palbu ze strany protestujících.

„Z videí, která jsme prozkoumali, je patrné, že policisté stříleli na demonstranty z pozice za betonovou barikádou. Jednotka tak měla vše plně pod kontrolou,“ odmítá obhajobu Zakrevská a dodává, že věc nyní posoudí i Mezinárodní trestní soud v Haagu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1