Bývalý severokorejský diplomat přiznal: Byl jsem moderní otrok | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalý severokorejský diplomat přiznal: Byl jsem moderní otrok

Bývalý severokorejský diplomat přiznal: Byl jsem moderní otrok

Bývalý severokorejský diplomat Tche Jong-ho na veřejnosti řekl, že se pod vládou Kim Čong-una cítil jako „moderní otrok“. „Nechtěl jsem, aby moji synové vedli život jako já,“ vysvětlil ve čtvrtek ve Washingtonu v rozhovoru pro televizi CNN, proč před časem podnikl riskantní krok a „přeběhl“ na druhou stranu.

Tche Jong-ho dlouhá léta působil jako diplomat zastupující KLDR ve Velké Británii. Po mnoho let byl vystaven krutému boji v sobě samém, protože zastupoval neúprosný totalitní režim, který ovládal jeho zemi, a zároveň působil v zemích, jejichž základním pilířem byla svoboda.

„Kim Čong-un se rozhodl ukázat, že je muž bez soucitu, aby se ho všichni mohli děsit,“ nechal se Tche slyšet v televizi CNN a narážel mimo jiné na událost, kdy Kim Čong-un nechal popravit svého strýce Čang Song-tcheka.

Řekl také, že jeho synové měli vždycky velký sen o svobodě v zemi a chtěli žít mimo Pchjongjang. Ale „jako synové“ nemohli ani pomyslet na to, že by mohli odjet za svým otcem. „Když slyšeli mé rozhodnutí, byli velmi šťastní a opravdu si uvědomili, že jsem se rozhodl je osvobodit,“ popsal Tche pocity dětí poté, co jim oznámil, že s diplomacií končí.

Tche loni v Británii zažádal o azyl a „přeběhl“ na druhou stranu. býval označovaný za nejvlivnějšího severokorejského zástupce, který takový krok za posledních dvacet let učinil.

Jako diplomat se Tche pokoušel do jisté míry sdělovat o Pchjongjangu pravdu. „Vždycky jsem ve Velké Británii, Americe a po celém světě říkal, co se v naší zemi děje. Ale kdykoli jsem o těchto věcech veřejnost informoval, vždycky jsem se snažil zachovat jakýsi druh loajality vůči systému a režimu,“ doplnil. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.