Bývalý sovětský ministr čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti. Litva žádá o doživotí | info.cz

Články odjinud

Bývalý sovětský ministr čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti. Litva žádá o doživotí

Litevská generální prokurátorka dnes navrhla trest doživotního vězení pro bývalého sovětského ministra obrany Dmitrije Jazova, který čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti. Měl se jich dopustit během brutálního útoku na vilniuské televizní centrum v roce 1991. Při incidentu, který urychlil proces rozpadu Sovětského svazu zahynulo 14 lidí a dalších 700 bylo zraněno. Soudní proces s několika desítkami sovětských vojáků a důstojníků, kteří se útoku zúčastnili, začal v roce 2016.

Proces s viníky krvavého incidentu ve Vilniusu se konal už na konci 90. let, kde před soudem stanuli někdejší představitelé litevské komunistické strany za pokus o svržení ústavního pořádku. Nynější soud má rozhodnout o vině přímých účastníků ozbrojeného útoku z ledna 1991. Obžaloba v něm shromáždila 13 svazků důkazů. Rusko proces ignoruje a s litevskou justicí spolupracovat odmítá.

 

Litva vyhlásila nezávislost na Moskvě jako první z někdejších sovětských republik v březnu 1990. Sovětský svaz byl oficiálně rozpuštěn v prosinci 1991. 

„Jazov je obviněn z vytvoření organizované skupiny 160 vojenských a politických činitelů, kteří se ozbrojenou cestou snažili vrátit Litvu do struktury SSSR,“ uvedla dnes podle agentury TASS prokurátorka Daiva Skorupskaitéová-Lisauskieneová.

Třiadevadesátiletý Jazov se soudu v litevské metropoli neúčastní, stejně jako téměř všichni ze 67 obviněných, které Litva soudí v jejich nepřítomnosti. Na lavici obžalovaných sedí pouze dva z údajných viníků: plukovník Jurij Mel, který byl zadržen v roce 2014 při návštěvě Litvy, a bývalý důstojník Gennadij Ivanov. Oba vinu popírají.

Doživotní trest dnes litevský prokurátor navrhl také někdejšímu veliteli vilniuské posádky generálmajorovi Vladimiru Uschopčikovi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud