Bývalý sovětský ministr čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti. Litva žádá o doživotí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalý sovětský ministr čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti. Litva žádá o doživotí

Bývalý sovětský ministr čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti. Litva žádá o doživotí

Litevská generální prokurátorka dnes navrhla trest doživotního vězení pro bývalého sovětského ministra obrany Dmitrije Jazova, který čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti. Měl se jich dopustit během brutálního útoku na vilniuské televizní centrum v roce 1991. Při incidentu, který urychlil proces rozpadu Sovětského svazu zahynulo 14 lidí a dalších 700 bylo zraněno. Soudní proces s několika desítkami sovětských vojáků a důstojníků, kteří se útoku zúčastnili, začal v roce 2016.

Proces s viníky krvavého incidentu ve Vilniusu se konal už na konci 90. let, kde před soudem stanuli někdejší představitelé litevské komunistické strany za pokus o svržení ústavního pořádku. Nynější soud má rozhodnout o vině přímých účastníků ozbrojeného útoku z ledna 1991. Obžaloba v něm shromáždila 13 svazků důkazů. Rusko proces ignoruje a s litevskou justicí spolupracovat odmítá.

 

Litva vyhlásila nezávislost na Moskvě jako první z někdejších sovětských republik v březnu 1990. Sovětský svaz byl oficiálně rozpuštěn v prosinci 1991. 

„Jazov je obviněn z vytvoření organizované skupiny 160 vojenských a politických činitelů, kteří se ozbrojenou cestou snažili vrátit Litvu do struktury SSSR,“ uvedla dnes podle agentury TASS prokurátorka Daiva Skorupskaitéová-Lisauskieneová.

Třiadevadesátiletý Jazov se soudu v litevské metropoli neúčastní, stejně jako téměř všichni ze 67 obviněných, které Litva soudí v jejich nepřítomnosti. Na lavici obžalovaných sedí pouze dva z údajných viníků: plukovník Jurij Mel, který byl zadržen v roce 2014 při návštěvě Litvy, a bývalý důstojník Gennadij Ivanov. Oba vinu popírají.

Doživotní trest dnes litevský prokurátor navrhl také někdejšímu veliteli vilniuské posádky generálmajorovi Vladimiru Uschopčikovi.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.