Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalý Trumpův stratég se před vyšetřovateli konečně rozpovídal. Bannonův výslech trval 20 hodin

Bývalý Trumpův stratég se před vyšetřovateli konečně rozpovídal. Bannonův výslech trval 20 hodin

Jeden ze strůjců volebního vítězství Donalda Trumpa, vrchní stratég jeho kampaně Steve Bannon, se konečně rozpovídal o ruském ovlivňování amerických prezidentských voleb. Před zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem totiž v posledních dvou dnech hovořil přes dvacet hodin, uvedl pro agenturu AP nejmenovaný zdroj. Před jinými komisemi, které ovlivňování amerických voleb vyšetřují, přitom dosud Bannon vypovídal více než zdrženlivě.

Podle zdroje, který si nepřál být jmenován, se Bannon před vyšetřovacím týmem FBI opravdu rozpovídal. „Odpověděl na každou otázku, kterou mu Muellerův tým položil,“ uvedl. Přestože konkrétní otázky, které vyšetřovatelé Trumpovu nynějšímu stratégovi pokládali, nejsou jasné, Robert Mueller vyšetřuje možné spojení Donalda Trumpa a Kremlu při ovlivňování amerických prezidentských voleb z roku 2016. 

Bannon měl již v lednu vypovídat před zvláštní komisí amerického Kongresu, jeho odpovědi byly však velmi stručné. Na většinu otázek odpovědět odmítnul a reagoval pouze na 14 předem schválených otázek. Před tou samou komisí měl opakovaně vypovídat i nyní ve čtvrtek, nicméně scénář byl velmi podobný prvnímu slyšení. Bannon odpověděl na 25 Bílým domem předem schválených dotazů, jeho odpověď byla vždy „ne".

720p 360p
Rusko vs. USA

Bannon vedl do svého jmenování Trumpovým poradcem extremistický a xenofobní server Breitbart News. Trump ho zařadil do svého týmu hned po volbách v roce 2016, ale loni v srpnu ho z funkce strategického poradce odvolal. Bannon se pak na krátkou dobu do redakce Breitbart News vrátil.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1