Čaputová pře. Slovensko má první prezidentku v historii | info.cz

Články odjinud

Čaputová přepsala dějiny. Slovensko má první prezidentku v historii

Poprvé v historii stane v čele Slovenska žena. Právnička a protikorupční aktivistka Zuzana Čaputová porazila ve druhém kole prezidentských voleb místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče, který už své soupeřce poblahopřál ke zvolení. Pětačtyřicetiletá Čaputová, nejmladší zvolená hlava slovenského státu od jeho vzniku v roce 1993, ve druhém kole voleb získala 58,4 procenta hlasů. Porazila tak svého soupeře, místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče. Čaputová zvítězila v sedmi z osmi krajů a v 50 ze 79 okresů.

"Přeji paní prezidentce i Slovensku to nejlepší. Vždy budu pracovat pro Slovensko, vždy budu přát Slovensku to nejlepší," řekl novinářům Šefčovič, kterého v kampani podporovala nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica.

Čaputové jako prezidentce po sečtení více než poloviny okrsků již pogratulovala opoziční strana Svoboda a solidarita (SaS). "První prezidentka v dějinách Slovenska, ale i Československa znamená výrazný modernizační krok, kterým prošla naše společnost a je křehkým vítězstvím liberální demokracie," zareagovala SaS. Zároveň podle serveru HN Online uvedla, že jde o "další vážnou porážku strany Směr-sociální demokracie", která ve volbách podporovala Šefčoviče.

Budoucí slovenská prezidentka vybídla ke spolupráci všech bez ohledu na osobní zájmy. Slušnost v politice může být naše síla, řekla novinářům Čaputová, která poděkovala voličům nejen ve slovenštině, ale i v jazycích národnostních menšin včetně češtiny. Pětačtyřicetiletá právnička a aktivistka také uvedla, že chce dodržet tradici, že první zahraniční cesta nového slovenského prezidenta vede do České republiky.

Proevropsky orientovaná Čaputová uspěla v prezidentských volbách s nekonfrontační kampaní, na katolickém Slovensku se netajila ani svými liberálními názory na možnost adopcí dětí homosexuální páry.

Čaputová nemá zkušenosti s vysokou politikou. Minulý týden se vzdala funkce místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko, do které vstoupila na konci roku 2017. V prezidentské kampani ji podporoval i úřadující prezident Andrej Kiska, kterému pětiletý mandát skončí v polovině června a který se o znovuzvolení neucházel.

Účast v sobotním hlasování činila 41,79 procenta, a byla tak nejnižší od zavedení přímé volby hlavy státu v roce 1999. Zaostala také za prvním kolem letošní prezidentské volby (48,74 procenta). Podle pozorovatelů to souvisí patrně s tím, že nepřišli hlasovat zejména všichni voliči dvou neúspěšných prezidentských kandidátů z prvního kola, soudce Štefana Harabina a šéfa krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud