Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Časované bomby. Pod kterými přehradami jde milionům lidí o život?

720p480p360p240p

200 000 lidí, které z domovů v okolí kalifornské přehrady Oroville v uplynulých dnech vyhnala voda přetékající přes nejvyšší hráz v USA, už se smělo vrátit. Zůstávají ale v pohotovosti a úřady k tomu mají ještě o starost víc: ukázalo se, že je ochránci životního prostředí varovali před nebezpečím 12 let bez úspěchu. Aktivisté v souvislosti s tím viní místní vládu z korupce. Není to rozhodně jediná přehrada, která ohrožuje široké okolí, připomněla ale jak enormní je riziko. Kde ještě hrozí tragédie, ukazuje naše video.

Mullaperiyar

6 miliónů lidí bezprostředně ohrožuje přehrada Mullaperiyar v indickém státě Kérala. Hráz postavená na konci 19. století měla původně sloužit 30 let. V její zastaralé konstrukci se často objevují trhliny a odborníci varují, že v případě silnějšího zemětřesení v této seismicky aktivní oblasti hrozí téměř jistě protržení. Nebezpečí v tomto případě tkví taky ve správě přehrady. Dohadují se o ní dva státy. Ačkoliv přehrada leží na území státu Kérala, oficiálně ji spravuje stát Tamilnádu.

Kariba

Přehrada Kariba vytváří 40 % elektřiny pro 12 jihoafrických států. V případě jejího protržení ale hrozí horší věci, než výpadek elektrického proudu. Voda může zabít až tři milióny lidí v povodí řeky Zambezi, na které přehrada stojí. K obrovské povodni došlo už na konci 50. let, když se hráz stavěla. V posledních letech se potýká s problémy kvůli podemletému podloží a hlubokému kráteru v korytu řeky, která vodu do nádrže přivádí. Na urychlenou opravu Kariby půjčila Světová banka v listopadu 2014 téměř 300 miliónů dolarů. Opravy stále neskončily a nebezpečí protržení není podle odborníků zažehnáno.

Mosul

Dřív, než se Mosul ocitl ve zprávách kvůli probíhajícím bojům mezi samozvaným Islámským státem a iráckou armádou, mluvilo se především o nebezpečí protržení místní přehrady. Ta je označována jako nejnebezpečnější na světě. Zadržuje 11 miliard kubických metrů vody a v případě jejího protržení zaplaví do několika hodin 70 % Mosulu a během dalších dnů i města Tikrít a Bagdád. Přehrada s původním názvem Saddámova byla postavena v osmdesátých letech na nestabilním sádrovcovém podloží.

V současné době vyžaduje 24 hodinovou údržbu a průběžné „betonové injekce“. Servis dostala v únoru 2016 na starost italská firma Trevi, která má k dispozici 300 miliónů dolarů. Je to, ale jen dočasné řešení. Zásadní problém s podložím přehrady firma nemůže spravit. Je tu také velké bezpečnostní riziko. Přehradu dostal v létě 2014 pod kontrolu na deset dní Islámský stát. Irácká armáda s kurdskými oddíly ji sice rychle získaly zpět. Boje ale ve 30 kilometrů vzdáleném Mosulu probíhají pořád.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744