Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

CDU do předvolebního boje vyslala tříletou Merkelovou. Takto jste kancléřku ještě neviděli

CDU do předvolebního boje vyslala tříletou Merkelovou. Takto jste kancléřku ještě neviděli

Hlasy pro křesťanské demokraty (CDU) se necelý týden před parlamentními volbami snaží získávat i tříletá Angela Merkelová. Fotka dnešní kancléřky z roku 1957 se objevila v novinovém inzerátu. CDU se tak snaží těžit z toho, že Merkelová i po 12 letech ve funkci patří mezi nejpopulárnější německé politiky.

Na inzerátu je černobílá fotografie tříleté rozesmáté Angely v bílých vzorovaných šatičkách, kterou doprovází text: „Pro Německo, ve kterém se každý může stát čímkoliv.“ Naráží tím na minulost Merkelové, která žila jako vědecká pracovnice v bývalém východním Německu, a až pád režimu a znovusjednocení spolkové republiky jí otevřely cestu k politické kariéře.

O tom, že křesťanští demokraté i nyní mohou s dlouholetou kancléřkou bodovat, svědčí aktuální průzkum pro deník Bild, podle něhož je Merkelová nejsympatičtější političkou v Německu. Za sympatickou ji považuje 67 procent dotázaných, 33 procent ji má naopak za nesympatickou.

Na druhém místě skončil šéf svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner s kladným hodnocením od 62 procent respondentů, třetí předseda Zelených Cem Özdemir s 61 procenty. Merkelové vyzyvatel v boji o kancléřský post a šéf sociálních demokratů Martin Schulz skončil s 53 procenty pátý.

Konzervativní unie CDU/CSU Angely Merkelové je šest dnů před volbami jasným favoritem. V průzkumech se její podpora pohybuje kolem 36 procent.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1