Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

CDU drtivě schválila novou vládu Merkelové. Míč je teď na straně SPD

CDU drtivě schválila novou vládu Merkelové. Míč je teď na straně SPD

Jasnou většinou schválili křesťanští demokraté kancléřky Angely Merkelové koaliční smlouvu se sociální demokracií (SPD) a sesterskou Křesťanskosociální unií (CSU). Další podmínkou je, že dohoda musí projít referendem v SPD, kde ale proti pokračování velké koalice panuje odpor. Výsledek jejich hlasování bude znám v neděli 4. března.

Proti smlouvě se na berlínském sjezdu CDU vyslovilo jen 27 z 975 delegátů. Kolik jich bylo pro, se přesně nepočítalo. Je ale zřejmé, že již třetí velkou koalici za poslední čtyři volební období podpořila drtivá většina přítomných křesťanských demokratů. A to i přesto, že v předcházející debatě, která se oproti předpokladům protáhla o téměř dvě hodiny, zaznívaly také kritické hlasy.

Kritika nejčastěji směřovala proti tomu, že se v posledních letech CDU pod vedením Merkelové posunula příliš do politického středu a není jasně vyprofilovaná. "CDU má profil sjeté pneumatiky," poznamenal jeden z delegátů.

Debata, která v podobném rozsahu na sjezdech křesťanských demokratů není běžná, překvapila i některé čelní politiky CDU. Pochvalovala si ji například končící sárská premiérka Annegret Krampová-Karrenbauerová, kterou by měl dnes sjezd zvolit do pozice generální tajemnice strany. Z ní by mohla mít snadnější cestu do berlínského kancléřství, kam by podle mnohých mohla za pár let jako nástupkyně Merkelové směřovat.

Aby však mohla Merkelová na postu šéfky vlády pokračovat už čtvrté volební období v řadě, musí velkou koalici po CSU a CDU schválit i sociální demokraté. Jejich referendum začalo 20. února a skončí v pátek. V sobotu se začnou počítat hlasy a v neděli bude oznámen výsledek. Podpora velké koalice ale není mezi sociálními demokraty zdaleka tak velká, jako v konzervativní unii. Řada straníků má obavu, že by SPD v další takové vládě znovu oslabila. Už v zářijových parlamentních volbách přitom dosáhla nejhoršího výsledku od druhé světové války.

Pokud nakonec sociální demokraté přece jen vládě dají zelenou, mohl by Spolkový sněm Merkelovou do funkce kancléřky znovu zvolit kolem poloviny března. Utváření vlády ve spolkové republice ještě nikdy netrvalo tak dlouho jako nyní.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1