Články odjinud

CDU schvaluje velkou koalici. Smlouva má podle Merkelové dobré odpovědi na současné výzvy

CDU schvaluje velkou koalici. Smlouva má podle Merkelové dobré odpovědi na současné výzvy

Německá kancléřka a šéfka Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angela Merkelová svým spolustraníkům na sjezdu doporučila, aby schválili koaliční smlouvu vyjednanou se sesterskou Křesťanskosociální unií (CSU) a sociální demokracií (SPD). Očekává se, že tak učiní jasnou většinou. Výsledek vnitrostranického referenda SPD, které koaliční smlouvu taktéž schvaluje, je naproti tomu otevřený.

Koaliční smlouva, na níž se trojice stran dohodla začátkem měsíce, podle Merkelové dává dobré odpovědi na výzvy dnešní doby. Zmínila například opatření týkající se rodin, školství, zdravotnictví a péče, bezpečnosti či hospodářství. CDU se podle ní podařilo prosadit řadu priorit a do vlády je navíc připravena poslat "silný tým".

Ze stávajících ministrů křesťanských demokratů v něm bude jen šéfka resortu obrany Ursula von der Leyenová. Merkelová dnes i proto jednotlivě ocenila práci ministrů, kteří už součástí příští vlády nebudou. Potleskem ve stoje delegáti ocenili bývalého ministra financí Wolfganga Schäubleho, končícího ministra zdravotnictví Hermanna Gröheho a především odcházejícího ministra vnitra Thomase de Maiziéra.

Ve svém zhruba hodinovém projevu se šéfka německé vlády dotkla řady politických oblastí. Nezvykle důrazně se podle pozorovatelů vymezila vůči nesnášenlivosti a populismu. "Antisemitismus nemá v této zemi co dělat," prohlásila mimo jiné s tím, že je jedno, jestli za ním stojí muslimští přistěhovalci, představitelé protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) nebo levicoví radikálové.

Merkelová se vrátila i k loňským zářijovým parlamentním volbám, v nichž její konzervativní unie CDU/CSU dosáhla nejhoršího výsledku od prvních poválečných voleb. Připustila, že výsledek neodpovídá nárokům tohoto uskupení. "My všichni jsme bojovali a my všichni jsme byli zklamáni," podotkla. Strana nyní musí pracovat na tom, aby znovu získala důvěru voličů. I prosazení bodů z koaliční smlouvy by k tomu podle ní mohlo pomoci.

 

Články odjinud