Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čech pomáhá v boji proti masivnímu kyberútoku. „V ČR jsme zabránili stovkám případů“, říká

Čech pomáhá v boji proti masivnímu kyberútoku. „V ČR jsme zabránili stovkám případů“, říká

Počítače na celém světě ochromil masivní kybernetický útok. Hackeři pomocí ransomwaru – tedy škodlivého softwaru používaného k vydírání – napadli desetitisíce strojů v minimálně 74 zemích. Paralyzovali například část britského zdravotnictví. Situaci pomáhají řešit i české firmy, které mají ve světě počítačové bezpečnosti velmi dobré jméno. „V České republice jsme během pátku zabránili asi 300 útokům,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Jakub Křoustek ze společnosti AVG-Avast, která patří ke špičce v počítačové bezpečnosti.

Neznámí vyděrači napadli po celém světě desetitisíce počítačů a žádají od uživatelů tisícové částky. Jak masivní útok nakonec byl?

Útok stále ještě probíhá. Aktuálně (cca 21:00 - pozn. redakce) jsme od 8 hodin ráno napočítali 75 000 detekcí.

Objevil se už v historii útok podobného rozsahu?

Podobně velké útoky již byly, ale ne za poslední dobu. V absolutních číslech stále „kralují“ ransomware rodiny jako Cerber (typ škodlivého „vyděračského“ softwaru - pozn. redakce), ale ani ty v poslední době neměly takto vysokou špičku.

Týkal se útok i některých českých společností nebo počítačů?

V České republice jsme během pátku zabránili přibližně 300 útokům této rodiny.

Jak se tento vyděračsky útok šíří a na jakou slabinu operačního systému je zaměřený?

Podle dostupných informací se šíří pomocí již opravené zranitelnosti MS17-010 (aktualizaci systému Windows MS17-010 vydal Microsoft 14. března, pozn. redakce).

Zatím není zřejmé, kdo za útokem stojí. Lze obecně útočníky v podobných případech jakkoli vystopovat?

Vystopování autorů ransomware je obecně složité, ale ne nemožné. Obecně to lze na základě jejich online aktivity (přihlášení na serverech, aktivita na diskuzních fórech atd.), převodů peněz (byť to je u bitcoinu problematické). Avast je zapojen i do iniciativy NoMoreRansom, ve které spolupracujeme i s bezpečnostními složkami jednotlivých států.

Lze se proti ransomwaru nějak bránit? Mluvil jsem s redaktorem technologického webu Živě.cz a ten mi říkal, že po nákaze už zbývá jen zaplatit.

Jedna věc je prevence a druhá je řešení následků. V prevenci určitě zálohování, aktualizování operačního systému i používaných aplikací. Výkupné radíme vždy neplatit. Je možné, že se časem přijde na způsob, jak konkrétní ransomware rozšifrovat i bez placení, viz například naše dešifrovací nástroje. Primární by ale měla být vždy prevence.

České firmy se během útoku zviditelnily, co pro ně podobný incident znamená?Vás citovala například BBC...

Nějaké citace jsme zaznamenali, ale nám jde hlavně o bezpečnost našich uživatelů. Ransomware jako hrozbu bereme velice vážně a také k tomu tak přistupujeme.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744