Články odjinud

Čechy v Afghánistánu povraždil sotva dospělý útočník. Podle armády nemusel být sám

Čechy v Afghánistánu povraždil sotva dospělý útočník. Podle armády nemusel být sám

Atentátníkovi, který dnes zabil tři české vojáky v Afghánistánu, bylo okolo 18 let. Podle listu The New York Times to řekl místní bezpečnostní činitel a v České televizi to potvrdil zástupce generálního štábu armády.

Výbuch byl podle citovaného činitele bezpečnostních složek tak silný, že tlakovou vlnou bořil okolní hliněné zdi.

Česká armáda má z místa útoku zvukové i obrazové záznamy a ty dál analyzuje. Nevylučuje, že ačkoli podle původních informací byl na místě pozorován jen jeden útočník, není vyloučené, že měl komplice. „My máme nové poznatky o tom, že atentátník byl mladý. Zároveň se zjišťuje a jsou některé indicie, že nemusel být sám. Že mohl mít spolupracovníky,“ potvrdil v Událostech České televize 1. zástupce náčelníka Generálního štábu AČR Jiří Baloun.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu je komplikovaná a v posledních letech se zhoršila. „Situace je velice složitá zvlášť poté, co byl Islámský stát poražen na území Sýrie a Iráku,“ uvedl Baloun.

Trojice Čechů zemřela během ranní pěší hlídky nedaleko základny v Bagrámu, když se v jejich blízkosti odpálil sebevražedný útočník. „Po útoku na místo dorazily čtyři vrtulníky, z toho dva záchranářské. Dva další hlídkovaly ve vzduchu,“ řekl NYT šéf bezpečnostních operací provincie Parván.

K útoku, při němž byli také zraněni dva afghánští a jeden americký voják, se přihlásilo radikální islamistické hnutí Tálibán, které podniká podobné atentáty proti členům mise NATO či afghánským bezpečnostním silám.

Tálibán v prohlášení podle agentury Reuters uvedl, že zabil osm „amerických okupantů“.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud