Čechy v Afghánistánu povraždil sotva dospělý útočník. Podle armády nemusel být sám | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čechy v Afghánistánu povraždil sotva dospělý útočník. Podle armády nemusel být sám

Čechy v Afghánistánu povraždil sotva dospělý útočník. Podle armády nemusel být sám

Atentátníkovi, který dnes zabil tři české vojáky v Afghánistánu, bylo okolo 18 let. Podle listu The New York Times to řekl místní bezpečnostní činitel a v České televizi to potvrdil zástupce generálního štábu armády.

Výbuch byl podle citovaného činitele bezpečnostních složek tak silný, že tlakovou vlnou bořil okolní hliněné zdi.

Česká armáda má z místa útoku zvukové i obrazové záznamy a ty dál analyzuje. Nevylučuje, že ačkoli podle původních informací byl na místě pozorován jen jeden útočník, není vyloučené, že měl komplice. „My máme nové poznatky o tom, že atentátník byl mladý. Zároveň se zjišťuje a jsou některé indicie, že nemusel být sám. Že mohl mít spolupracovníky,“ potvrdil v Událostech České televize 1. zástupce náčelníka Generálního štábu AČR Jiří Baloun.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu je komplikovaná a v posledních letech se zhoršila. „Situace je velice složitá zvlášť poté, co byl Islámský stát poražen na území Sýrie a Iráku,“ uvedl Baloun.

Trojice Čechů zemřela během ranní pěší hlídky nedaleko základny v Bagrámu, když se v jejich blízkosti odpálil sebevražedný útočník. „Po útoku na místo dorazily čtyři vrtulníky, z toho dva záchranářské. Dva další hlídkovaly ve vzduchu,“ řekl NYT šéf bezpečnostních operací provincie Parván.

K útoku, při němž byli také zraněni dva afghánští a jeden americký voják, se přihlásilo radikální islamistické hnutí Tálibán, které podniká podobné atentáty proti členům mise NATO či afghánským bezpečnostním silám.

Tálibán v prohlášení podle agentury Reuters uvedl, že zabil osm „amerických okupantů“.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.