Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

CEFC slibovala Portugalsku, že bude centrálou jako ČR. Chystaný nákup ropné firmy ale zkrachoval

CEFC slibovala Portugalsku, že bude centrálou jako ČR. Chystaný nákup ropné firmy ale zkrachoval

V řadě problémových aktivit CEFC přibyla další kapitola. Vlivná portugalská nadace Calouste Gulbenkian ukončila vyjednávání o prodeji ropné společnosti Partex zmíněné čínské společnosti. Důvodem jsou nejasnosti kolem předsedy CEFC Jie Ťien-minga, díky kterým v posledních týdnech vychází najevo neutěšená finanční situace firmy i zvláštní principy, na kterých stavěla svoji expanzi do světa.

Partex, společnost na těžbu a zpracování ropy, chce nadace Calouste Gulbenkian prodat už delší dobu a s Číňany vyjednávala déle než rok. Podle tiskové zprávy, kterou  v pátek zveřejnila, ale od obchodu s CEFC odstupuje s tím, že na další vyjednávání nejsou podmínky, a kolem firmy panují „nejasnosti“:

„Poté, co se na veřejnosti objevily informace o situaci této čínské skupiny a vzhledem k neschopnosti je objasnit, nadace dospěla k závěru, že není důvod pokračovat v jednáních.“

Nadace se také zmiňuje, že od zatčení předsedy Jie Ťien-minga nemá o CEFC žádné relevantní informace. To kopíruje už známé dění na dalších frontách – nulové informace mělo Česko, které si CEFC vyhlédla za centrálu svých evropských aktivit, a na mlčení čínské strany si dříve stěžovali i lidé spojení s obří zakázkou na nákup podílu v ruské Rosněfti.

Server Econews píše, že poslední zpráva je o „oficiální“ delegaci z České republiky, která v březnu odcestovala do Číny, aby o předsedovi Jie zjistila víc. Jie Ťien-minga, který stále působí jako ekonomický poradce prezidenta Miloše Zemana, čínské úřady vyšetřují kvůli podezření z trestné činnosti. Údajně už byl odvolán ze všech funkcí ve společnosti. Před časem CEFC zatížená dluhy přiznala, že do ní vstupuje státní fond CITIC.

Nadace Gulbenkian ve svém prohlášení zdůraznila, že má stále zájem na prodeji Partexu, potřebuje ovšem najít nového kupce. Prodej Partexu má být součástí nové strategie Gulbenkian, která se chce zaměřit na tzv. čisté energie. Portugalská média ale píší, že svou roli sehrály také koncese pro průzkum nalezišť ropy a zemního plynu. Jedná se o místa v Ománu a Kazachstánu, kde koncese Partexu končí v roce 2024. Pokud se podaří tyto koncese prodloužit, umožní Gulbenkianu obchodovat s ropou dalších víc než třicet let.

CEFC v Česku

Další „finanční centrum CEFC pro Evropu“

V Portugalsku je dnes několik dalších subjektů, které vyjednávají s CEFC – například finanční dům Associação Mutualista Montepio Geral. Ten chce Číňanům prodat banku Montepio Seguros. První impuls vedoucí k vyjednáváním přišel poněkud nestandardně z politických míst, konkrétně z portugalského úřadu vlády.

Kontakt na CEFC asociaci Montepio zprostředkovala kancelář portugalského premiéra Antónia Costy. Ten s vidinou partnerství v pojišťovacím a bankovním sektoru prosazoval čínský návrh na „zahájení vyjednávání“. Jeho komunikace byla podle portugalských médií natolik pokoutná, že členové představenstva Asociace neznali Costovu roli v celém případu ještě ve chvíli, kdy do Portugalska přijeli zástupci CEFC. Podobně jako v ČR deklarovala CEFC vybudovat i z Portugalska „finanční centrum pro Evropu“:

„(Předseda správní rady Montepio) Tomás Correia členům představenstva řekl, že jim informace o projektu s CEFC zašle až po domluvě s manažery pojišťovny Lusitânia (tu měla CEFC rovněž kupovat). CEFC prý zamýšlí V Portugalsku vybudovat finanční evropské centrum a do Lusitânia vložit kapitál.“

Transakci měly obě strany podle médií uzavřít koncem listopadu. 60% podíl společnosti Montepio Seguros měla CEFC koupit za 150 milionů eur. 1. března, po rozvíření událostí kolem CEFC, čínská skupina vlastníky ujistila, že prodej nekomplikují žádné překážky.

Podle portugalského webového portálu Negocios však nedošlo v této transakci k žádnému vývoji, regulátor ASF na žádné dotazy medií ohledně CEFC neodpovídá.

O nákupu majoritní většiny v této portugalské bance píše v investigativní reportáži i ekonomický magazín Cchaj-sin, který potíže CEFC dlouhodobě detailně monitoruje. Podle něj se firma chtěla v budoucnu zaměřit jen na investice do finančních domů a energetiky.

Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, který monitoruje dění v číně a její aktivity a zájmy v Evropě.

Sinopsis

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1