Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čekejte konec jednání o brexitu, vzkazuje blízký spolupracovník britské premiérky

Čekejte konec jednání o brexitu, vzkazuje blízký spolupracovník britské premiérky

Vedoucí britští podnikatelé byli upozorněni na to, že vláda premiérky Theresy Mayové by letos mohla kvůli „rozvodovému účtu“, předloženému Evropskou unií, opustit jednání o odchodu země z EU. Napsal to dnes britský list The Sunday Telegraph bez uvedení konkrétního zdroje informace.

Mayová je od nevydařených voleb, které sice její Konzervativní strana vyhrála, ale ztratila v Dolní sněmovně většinu, pod silným tlakem. Od veřejnosti i od vlastních ministrů. Čerstvý průzkum podle deníku The Guardian ukázal, že 60 procent Britů by si chtělo zachovat občanství EU, a The Observer píše o revoltě ministrů, kteří chtějí skončit s úsporami ve veřejných výdajích.

Nejmenovaný vysoký činitel premiérčina úřadu podle The Sunday Telegraph představitelům průmyslu a finančníkům řekl, aby se připravili na to, že ministerská předsedkyně v září z jednání o brexitu může odejít. Tento krok by přitom měl být určen pro „domácí publikum“, aby ukázal, že Mayová hraje tvrdě o částku 100 miliard eur (2,6 bilionu korun), které Brusel chce po Británii, než z unie odejde.

Nicméně nedělník na druhé straně rovněž citoval představitele z úřadu Theresy Mayové, který tvrdil, že odchod z jednání není součástí plánu.

Agentura Reuters v souvislosti s uvedenou informací připomněla, že britský vyjednávač pro brexit David Davis už před dvěma měsíci, poté, co se objevily zprávy, že EU bude uvedenou sumu požadovat, řekl, že Británie 100 miliard eur nezaplatí.

Výsledek předčasných voleb ale premiérce pozici zjevně znesnadnil. Její ministři, zejména zdravotnictví a školství, i čelní představitelé konzervativců, znepokojení viditelným poklesem popularity strany, žádají radikální změnu státního financování veřejných služeb.

Ministr zdravotnictví Jeremy Hunt a ministryně školství Justine Greeningová se podle nedělníku The Observer zasazují o uvolnění úsporných opatření a významní konzervativní poslanci upozorňují na to, že veřejné služby se ocitnou v rostoucím nebezpečí, pokud se „utažení opasku“ neuvolní. Kromě toho věrný spojenec Mayové vicepremiér Damian Green naznačil, že možná bude nutné rozvinout celostátní diskusi o výšce školného s cílem oslovit mladé voliče.

Přitom z průzkumu, o němž dnes informuje The Guardian, je patrné, že právě zejména mladí lidé nejsou příliš politikou konzervativců nadšení. To se týká i brexitu, který chce premiérka s Evropskou unií rázně dojednat. Ze sondáže vyplývá, že celkem šest z deseti Britů by si po brexitu rádo zachovalo vedle britského i občanství EU, včetně práva žít, pracovat, studovat a cestovat v unii. Ve věkové kategorii 18 až 24 let má tento názor 85 procent Britů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1