Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Cena za lidský život. Rodina oběti atentátu z Nice dostala desetkrát menší odškodnění, než žádala

Cena za lidský život. Rodina oběti atentátu z Nice dostala desetkrát menší odškodnění, než žádala

Kolik stojí lidský život? Žena, jejíž matka loni v létě zemřela při útoku ve francouzském Nice, požadovala odškodnění 330 tisíc eur (téměř 9 milionů korun).  Podle francouzského fondu pro oběti teroristických činů to ale byla příli vysoká částka. Natacha Buchetová dostala desetinu a soud teď jako vůbec první žádá o přezkoumání případu.

V červenci přišla o matku, její dvě dcery zase o babičku. Za ztrátu žádala Natacha Buchetová odškodnění ve výši 330 000 EUR. Zdůraznila, že rodina utrpěla nejen psychickou, ale i materiální újmu. Babička totiž samoživitelce pomáhala s hlídáním dcer a péčí o domácnost. Fond pro oběti teroristických činů ale argumenty neuznal a přidělil rodině „jen" 35 000 EUR (890 tisíc korun).

Advokát pozůstalé se ohradil, že fond neposuzuje žádosti individuálně a hodlá se proto obrátit na soud v Créteil. „Pokud spočítám, kolik času matka dětem věnovala, s tím, co mi dá stát, můžu zaplatit chůvu ve stejném rozsahu jen na dva tři roky,” řekla Natacha Buchetová pro Franceinfo.

Atentátník na Anglické promenádě v Nice v červenci zabil 86 lidí, další stovky zranil. Fond pro odškodnění pozůstalých od té doby obdržel přes dva tisíce žádostí. Zatím vyřídil víc než polovinu. Oznámení o konkrétní částce dostala většina rodin během února, v následujících dnech se proto můžou objevit další stížnosti.

Kritika rozdělování peněz pro nepřímé oběti už se objevila při dřívějších atentátech. Příbuzní si stěžovali na složité papírování a zdlouhavé vyřizování. Celý proces se podle některých také příliš opírá o administrativní měřítka, například věk nebo počet dětí v domácnosti, a neposuzuje případ od případu.

Zástupci fondu se hájí tím, že individuálnímu přístupu brání velké množství žádostí, navíc prý chtějí zůstat spravedliví. „Ať už je částka jakákoliv, nikdy není dostatečná. Výše odškodnění za bolest nikdy nebude odpovídat výši skutečné bolesti," uvedla Juliette Méadelová, státní tajemnice pro pomoc obětem terorismu. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744