Cena za lidský život. Rodina oběti atentátu z Nice dostala desetkrát menší odškodnění, než žádala | info.cz

Články odjinud

Cena za lidský život. Rodina oběti atentátu z Nice dostala desetkrát menší odškodnění, než žádala

Kolik stojí lidský život? Žena, jejíž matka loni v létě zemřela při útoku ve francouzském Nice, požadovala odškodnění 330 tisíc eur (téměř 9 milionů korun).  Podle francouzského fondu pro oběti teroristických činů to ale byla příli vysoká částka. Natacha Buchetová dostala desetinu a soud teď jako vůbec první žádá o přezkoumání případu.

V červenci přišla o matku, její dvě dcery zase o babičku. Za ztrátu žádala Natacha Buchetová odškodnění ve výši 330 000 EUR. Zdůraznila, že rodina utrpěla nejen psychickou, ale i materiální újmu. Babička totiž samoživitelce pomáhala s hlídáním dcer a péčí o domácnost. Fond pro oběti teroristických činů ale argumenty neuznal a přidělil rodině „jen" 35 000 EUR (890 tisíc korun).

Advokát pozůstalé se ohradil, že fond neposuzuje žádosti individuálně a hodlá se proto obrátit na soud v Créteil. „Pokud spočítám, kolik času matka dětem věnovala, s tím, co mi dá stát, můžu zaplatit chůvu ve stejném rozsahu jen na dva tři roky,” řekla Natacha Buchetová pro Franceinfo.

Atentátník na Anglické promenádě v Nice v červenci zabil 86 lidí, další stovky zranil. Fond pro odškodnění pozůstalých od té doby obdržel přes dva tisíce žádostí. Zatím vyřídil víc než polovinu. Oznámení o konkrétní částce dostala většina rodin během února, v následujících dnech se proto můžou objevit další stížnosti.

Kritika rozdělování peněz pro nepřímé oběti už se objevila při dřívějších atentátech. Příbuzní si stěžovali na složité papírování a zdlouhavé vyřizování. Celý proces se podle některých také příliš opírá o administrativní měřítka, například věk nebo počet dětí v domácnosti, a neposuzuje případ od případu.

Zástupci fondu se hájí tím, že individuálnímu přístupu brání velké množství žádostí, navíc prý chtějí zůstat spravedliví. „Ať už je částka jakákoliv, nikdy není dostatečná. Výše odškodnění za bolest nikdy nebude odpovídat výši skutečné bolesti," uvedla Juliette Méadelová, státní tajemnice pro pomoc obětem terorismu. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud