Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Černohorského premiéra odstrčil, podávat ruku stále neumí. Podívejte se na Trumpovy přešlapy

720p480p360p240p

Amerického prezidenta Donalda Trumpa předchází pověst prostořekého suveréna, který mnohdy nebere nebo nechce brát ohledy. Přesně v souladu s tím mohl svět vidět už bezpočet situací, kdy se jeden z nejmocnějších mužů planety choval poněkud odlišně, než by se na danou situaci očekávalo, nebo prostě ignoroval zažité zvyklosti. Naposledy tomu tak bylo během jeho první zahraniční cesty, kterou o víkendu zakončil. Připomeňte si některé svízelné chvilky v našem videu.

Donald Trump pojal svoji první zahraniční cestu poměrně velkoryse. Začala v Saúdské Arábii, pokračovala přes Izrael a Vatikán, aby vyvrcholila na setkání se světovými lídry. Nutno uznat, že prostoru pro nejrůznější přešlapy bylo dostatek. Tři centra světových náboženství, vrcholná schůzka Severoatlantické aliance, jednání G7...

A ačkoli Donald Trump odlétal z Evropy s dobrou náladou a nepokrytě se chválil, řada detailů pozornosti okolí neunikla. Ať už jeho drobné neshody s manželkou, která mu co chvíli uhýbá a nechce podat ruku, nebo nevkusný vzkaz u památníku obětí holokaustu Jad vašem, kde Trump napsal, že je "fantastické být tam s přáteli" a že na to "nikdy nezapomene".

720p 480p 360p 240p
Melania Trumpová si doteky svého muže zřejmě moc neužívá.

"Tohle napíšete, stojíte-li na špici Zugspitze a obdivujete okolí," řekl agentuře DPA emeritní profesor Hebrejské univerzity v Jeruzalémě Mosche Zimmermann. "Je to zcela nevhodné pro Jad vašem, ale typické pro Trumpa," dodal.

Výrazný moment přišel během prohlídky nové centrály NATO. Trump se v jednu chvíli nenacházel v čele skupiny státníků poblíž šéfa NATO Jense Stoltenberga. Tehdy zezadu uchopil pravou paži zjevně překvapeného černohorského premiéra a aniž mu věnoval jediný pohled či slovo, prodral se před něj ke Stoltenbergovi, kde zaujal vítězný postoj.

Trumpovo nevybíravé gesto vyvolalo na sociálních sítích stovky převážně kritických komentářů. "Nemohu se rozhodnout, jestli se mám smát, nebo brečet," napsala na twitteru v jedné z reakcí Američanka Tatia Singeltonová. Další lidé poznamenávali, že úroveň se koupit nedá, nebo označovali Trumpovo chování za dětinské. Na internetu se také objevila petice amerických uživatelů vyzývající Trumpa, aby se Markovičovi písemně omluvil.

Evropskou tour, která se ve světle těchto událostí nezdá už natolik skvělá, korunoval Bílý dům, který zcela záměrně přehlédl homosexuálního partnera lucemburského premiéra, který pózoval s prvními dámami na oficiální společné fotografii.

360p 240p
Donald Trump a jeho tanec v Saúdské Arábii

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1