Černý blok. Kdo jsou radikálové, kteří spustili násilnosti v Hamburku? | info.cz

Články odjinud

Černý blok. Kdo jsou radikálové, kteří spustili násilnosti v Hamburku?

Nepokoje, zapálená auta, chaos v ulicích. Tak během summitu lídrů skupiny G20 vypadá německý Hamburk. Za vším stojí část levicových radikálů označovaná jako černý blok. O koho se jedná? A co demonstranti sledují?

Jejich poznávacím znakem je černé oblečení. Nosí černé klobouky a obličej si zahalují do masek stejné barvy. To vše policii ztěžuje identifikaci jednotlivců a jejich následné stíhání. Od barvy zahalení vznikl i název taktiky demonstrantů. Nejde tedy přímo o organizovanou skupinu, jak by se mohlo na první pohled zdát.

 

Nyní je o tzv. černém bloku opět slyšet v souvislosti se summitem G20, který tento týden hostí Hamburk. Střety demonstrantů s policií vyústily ve stovky zraněných a značné škody na majetku. Agentury nabízí záběry hořících aut a marné snahy policistů radikály zastavit.

Černý blok se na demonstracích neobjevuje poprvé. Taktiku začaly používat autonomistické skupiny v tehdejším Západním Německu v roce 1977 jako odpověď na čím dál tvrdší postup policistů. Největší rozmach ale zažila až v 80. letech během násilných protestů proti jaderným elektrárnám a vystěhovávání squatterů.

Když do Berlína přijel v červnu roku 1987 americký prezident Ronald Raegan, setkal se s odporem zhurba padesáti tisíc demonstrantů. Mezi nimi byly zhruba tři tisícovky lidí tvořící černý blok.

Po konci studené války zažily černý blok na demonstracích i Spojené státy. Spustil například násilné protesty v Seattlu během zasedání Světové obchodní organizace. Během finanční krize byl černý blok spojený i s prostesty hnutí Occupy.

Černě oddění demonstranti vyvolávali násilnosti také letos během inaugurace prezidenta Donalda Trumpa nebo při akcích proti extrémně pravicovému komentátorovi Milo Yiannopoulousovi. Také v těchto případech používali dýmovnice, zapalovali ohně a rozbíjeli okna.

Nepokoje v Hamburku autor: Jens Meyer-Wellmann, Facebook

Levicoví radikálové tvoří součást černého bloku i nyní v Hamburku. Bojují za zrušení kapitalismu. Nahradit ho chtějí novým systémem, ve kterém by vlády ani peníze neměly žádnou moc. Pohnutky jednotlivců se však mohou v jednotlivých požadavcích lišit.

Ne všichni demonstranti v Německu ale páchají nepokoje. Do střetů ze zapojila zhruba tisícovka osob právě kolem černého bloku. Policie se je původně snažila oddělit od pokojné části protestujících. Vše ale vyústilo v násilí, s nímž si zatím strážci zákona neumí poradit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud