Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Černý kůň italských voleb. Blondýnka s tvrdým postojem vůči cizincům může být první premiérkou

Černý kůň italských voleb. Blondýnka s tvrdým postojem vůči cizincům může být první premiérkou

Do parlamentních voleb v Itálii zbývají už jen tři týdny, kampaň je v plném proudu a politické strany se snaží urvat co největší počet voličů. S nadějí, že by se mohla stát první italskou premiérkou, jde do voleb i  Giorgia Meloniová – šéfka krajně pravicové strany Bratři Itálie. Na první pohled křehká blondýnka razí tvrdou politiku vůči přistěhovalcům, netají se kritikou Evropské unie a po vzoru amerického prezidenta Donalda Trumpa sází na rétoriku v duchu „Itálie na prvním místě“. 

Parlamentním volbám, které se v Itálii uskuteční 4. března, vévodí hlavně ekonomická témata a migrace, na kterou sází i Giorgia Meloniová nebo bývalý premiér Silvio Berlusconi, se kterým má italská politička mnoho společného. Kromě tvrdého postoje vůči cizincům to je i politická minulost – v letech 2008 až 2011 byla ministryní pro mládež ve čtvrté Berlusconiho vládě.

Právě s kontroverzní postavou Silvia Berlusconioho, který má na krku sérii skandálů, jde Meloniová do voleb i letos. Její strana Bratři Itálie je součástí tříčlenné koalice stran Vzhůru, Itálie v čele s Berlusconim a Ligou severu Mattea Salviniho. Třístranná aliance má u voličů poměrně velkou podporu – v průzkumu z poloviny ledna získala podporu 37 procent voličů.

Samotná strana Bratři Itálie, která je potomkem post-fašistické strany Italské sociální hnutí, ale ve volbách velké šance nemá. Průzkumy jí podle britského deníku The Guardian přiznávají kolem pěti až šesti procent hlasů. Její sen stát se italskou premiérkou je tedy spíš v mlze, jednačtyřicetileté Meloniové však nelze upřít, že šla do kampaně naplno.

Úspěchy sklízí především v oblastech střední a jižní Itálie, kam nedosáhne působení jejího koaličního partnera Ligy severu. Se svou rétorikou „Itálie na prvním místě“, protievropským postojem, důrazem na zachování modelu tradiční rodiny a příslibem zlepšit každodenní život Italů navíc sbírá hlasy těch, kteří se zklamali u levicových stran.

Slyšet jsou ale především její názory namířené proti cizincům. Dětem přistěhovalců například odmítá udělovat italské občanství a před nedávnem dokonce prohlásila, že se italský národní tým poprvé od roku 1958 neprobojoval na mistrovství světa ve fotbale proto, že je v tamní lize „příliš mnoho“ zahraničních hráčů.

Jak upozorňuje politoložka Vera Capperucciová, šéfka strany Bratři Itálie využívá strach a principy, které jsou typické pro extrémní pravici. „Ale pokud se podíváte na reálné údaje, problémy nejsou tak znepokojující, jako je propaganda, kterou zneužívá,“ říká podle Guardianu o Meloniové. Kromě proti-imigračních výkřiků však italská politička budí pozornost také nekompromisními postoji vůči sňatkům homosexuálů a možnosti adoptovat děti svých partnerů.

Přestože její strana velké šance ve volbách nemá, naděje dostat se k moci tu pro ni ale přeci jen existuje. Pokud by pravicová aliance tří stran ve volbách získala 40 procent potřebných k získání většiny v zákonodárném sboru tak, jak to loni stanovil nový volební zákon, mohla by přijít její chvíle. Berlusconi má totiž kvůli odsouzení z daňového podvodu do roku 2019 zakázáno vykonávat veřejné funkce.

„To je důvod, proč soutěží,“ potvrzuje mluvčí strany Bratři Itálie a blízká přítelkyně Meloniové Giovanna Ianniellová. „Jsou to Italové, kteří 4. března rozhodnou, ne průzkumy. Její osobnost je silná, větší než samotná strana,“ dodává.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1