Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Černý trh, či špionáž. KLDR vyslala na Ukrajinu zvědy, měli přinést raketovou technologii

Černý trh, či špionáž. KLDR vyslala na Ukrajinu zvědy, měli přinést raketovou technologii

K výraznému pokroku severokorejského raketového programu v posledních letech nejspíše přispěla Ukrajina. Právě v zemi, kde byly za éry Sovětského svazu umístěny desítky mezikontinentálních balistických raket, totiž operovali korejští agenti s cílem jejich raketovou technologii ukrást. Přestože Ukrajinci tvrdí, že všechny špiony pochytali, odborníci krčí rameny. A někteří jedním dechem dodávají, že vyspělou technologii, která nyní slouží KLDR jako nosič jejich jaderných hlavic, koupili Severokorejci na ukrajinském černém trhu. 

Zpráva Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS) zní jednoznačně. Rychlý pokrok v severokorejské raketové technologii byl možný jenom proto, že se zemi diktátora Kim Čong-una podařilo získat citlivé materiály jiného státu.

„V posledních dvou letech zaznamenala Severní Korea ve svém raketovém programu ohromný úspěch,“ píše analytik Michael Elleman z IISS. „Žádná jiná země nepostoupila z programu raket středního doletu (MRBM, dolet 1-3 tisíce kilometrů) na mezikontinentální rakety (ICBM, dolet přes 5.5 tisíce kilometrů) v tak krátkém čase. Co vysvětluje tento rychlý posun? Odpověď je jednoduchá. Severní Korea se dostala k vysokovýkonnému motoru na tekutá paliva ze zahraničních zdrojů,“ tvrdí analytik a prstem přitom ukazuje na Ukrajinu, případně na Rusko. Obě zěmě se dušují, že ony za nic nemůžou. 

Podle fotografií je to však pro severokorejské potřeby modifikovaný sovětský raketový motor RD-250, který je použitý v MRBM Hwasong 12 a ICBM Hwasong 14. Elleman usuzuje, že Severní Korea se k němu dostala v posledních dvou letech.

Ukrajinci přiznávají, že Severní Korea vyvinula značnou snahu jejich know-how získat. V reakci na zprávu IISS totiž zveřejnila záznam ze zatčení dvou Korejců z roku 2011, kteří se plány raket snaží ukrást. Podle nejmenovaného zaměstnance ukrajinských zpravodajských služeb je nicméně nemožné, že by se to Severokorejcům podařilo. „Všechny jejich pokusy jsme překazili,“ tvrdí rezolutně.

Během soudního přelíčení se špehy KLDR z roku 2012 nicméně prokurátor připustil, že se Severokorejci na Ukrajině zaměřovali na informace o „balistických střelách, raketových systémech, raketové konstrukci, vesmírných motorech, solárních bateriích, palivových nádržích, mobilních odpalovacích zařízeních a o armádních standardech,“ uvádí server CNN.

Nemuselo však jít pouze o špionáž. Podle listu New York Times Severokorejci motory RD-250 nakoupili na ukrajinském černém trhu. Snaha režimu dostat se k vyspělé raketové technologii nicméně není nová a země o ni usilovala již dlouho.

„Snaha o expanzi balistického programu je dlouhodobá priorita severokorejského režimu, která začala již po II. světové válce,“ říká pro Info.cz spolupracovník Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Jan Blinka. „Nedivil bych se, kdyby nové motory pro severokorejské rakety z bývalého Sovětského svazu pocházely, není to tak podle mne vůbec nereálné. Nějaká snaha o špionáž, respektive o to opatřit si tyto technologie tímto způsobem podle mne nejsou nijak výjimečné, jsou myslím běžnou, standardní součástí mezinárodní politiky,“ dodává Blinka.

Severní Korea na konci července po dalším testu své mezikontinentální rakety oznámila, že je svými balistickými raketami schopná zasáhnout již celé území USA. „Celé americké území je v dosahu našich střel,“ uvedl vůdce země Kim Čong-un. Podle expertů by severokorejská raketa mohla zasáhnout Los Angeles i další velká města ve Spojených státech.

Na začátku srpna pak svět zaskočila zpráva deníku Washington Post, podle kterého Severní Korea již vyvinula miniaturizovanou jadernou hlavici, kterou může osadit své balistické rakety.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1