Červený kříž vyšle do Gazy dva týmy chirurgů. Na místě zřídí chirurgické oddělení pro těžce zraněné | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Červený kříž vyšle do Gazy dva týmy chirurgů. Na místě zřídí chirurgické oddělení pro těžce zraněné

Červený kříž vyšle do Gazy dva týmy chirurgů. Na místě zřídí chirurgické oddělení pro těžce zraněné

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) dnes oznámil, že do Pásma Gazy vyšle dva týmy chirurgů, kteří pomohou pečovat o Palestince, již byli těžce zraněni při izraelské palbě během demonstrací u hranice. Červený kříž na místě rovněž pomůže založit chirurgické oddělení určené k péči o těžce zraněné, informovala agentura Reuters.

„Tato šestiměsíční infuze lékařských zkušeností a materiálu urychlí dlouhou cestu k obnově a pomůže přetíženému zdravotnictví,“ uvedl šéf MVČK pro Blízký východ Robert Mardini s tím, že od začátku protestů 30. března bylo zraněno 13 tisíc Palestinců, včetně 3600 lidí, kteří byli postřeleni ostrými náboji.

Hranice Gazy s Izraelem se v posledních dvou měsících stala dějištěm hromadných protestů, které organizovalo zejména hnutí Hamás. Palestinci při nich zapalovali pneumatiky a házeli kameny na izraelské vojáky, kteří reagovali ostrou palbou. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví zemřelo 116 Palestinců, nejméně 60 z nich pak během protestů, které se konaly během kontroverzního otevření americké ambasády v Jeruzalémě 14. května. Na 13 tisíc Palestinců bylo zraněno, mnoho z nich zřejmě bude mít doživotní následky. Za nepřiměřené použití síly vůči protestujícím kritizovala Izrael řada zemí a také Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Červený kříž v nemocnici aš-Šifá, která je největší v Gaze, založí chirurgické oddělení s 50 lůžky. „Naší jasnou prioritou teď je pečovat o pacienty se střelnými poraněními. Představte si 1350 osob s těžkými zraněními, přičemž každý pacient musí podstoupit tři až pět operací, což se dohromady rovná 4000 operací, z nichž polovinu odoperují týmy MVČK,“ uvedl Mardini s tím, že by takové množství těžkých případů pravděpodobně ochromilo nemocnici v Ženevě.

„V uplynulých osmi týdnech byla jasnou prioritou záchrana životů a končetin. Obrovské množství pacientů v Gaze také potřebuje pooperační péči,“ uvedl lékař Gabriel Salazar, který je koordinátorem zdravotní péče MVČK v Izraeli a na okupovaných palestinských územích.

Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás vklíněný mezi Izrael a Egypt. Po více než desetiletí vlády Hamásu jsou životní podmínky většiny obyvatel pásma neradostné. Nezaměstnanost převyšuje 40 procent, voda z vodovodu se nedá pít a elektřina funguje pouze několik hodin denně. Nemocnice mají dlouhodobý nedostatek zdravotnického materiálu, dovoz i vývoz zboží je omezen a některé části území stále čekají na obnovu po konfliktu s Izraelem z roku 2014.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.