Články odjinud

Červený kříž vyšle do Gazy dva týmy chirurgů. Na místě zřídí chirurgické oddělení pro těžce zraněné

Červený kříž vyšle do Gazy dva týmy chirurgů. Na místě zřídí chirurgické oddělení pro těžce zraněné

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) dnes oznámil, že do Pásma Gazy vyšle dva týmy chirurgů, kteří pomohou pečovat o Palestince, již byli těžce zraněni při izraelské palbě během demonstrací u hranice. Červený kříž na místě rovněž pomůže založit chirurgické oddělení určené k péči o těžce zraněné, informovala agentura Reuters.

„Tato šestiměsíční infuze lékařských zkušeností a materiálu urychlí dlouhou cestu k obnově a pomůže přetíženému zdravotnictví,“ uvedl šéf MVČK pro Blízký východ Robert Mardini s tím, že od začátku protestů 30. března bylo zraněno 13 tisíc Palestinců, včetně 3600 lidí, kteří byli postřeleni ostrými náboji.

Hranice Gazy s Izraelem se v posledních dvou měsících stala dějištěm hromadných protestů, které organizovalo zejména hnutí Hamás. Palestinci při nich zapalovali pneumatiky a házeli kameny na izraelské vojáky, kteří reagovali ostrou palbou. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví zemřelo 116 Palestinců, nejméně 60 z nich pak během protestů, které se konaly během kontroverzního otevření americké ambasády v Jeruzalémě 14. května. Na 13 tisíc Palestinců bylo zraněno, mnoho z nich zřejmě bude mít doživotní následky. Za nepřiměřené použití síly vůči protestujícím kritizovala Izrael řada zemí a také Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Červený kříž v nemocnici aš-Šifá, která je největší v Gaze, založí chirurgické oddělení s 50 lůžky. „Naší jasnou prioritou teď je pečovat o pacienty se střelnými poraněními. Představte si 1350 osob s těžkými zraněními, přičemž každý pacient musí podstoupit tři až pět operací, což se dohromady rovná 4000 operací, z nichž polovinu odoperují týmy MVČK,“ uvedl Mardini s tím, že by takové množství těžkých případů pravděpodobně ochromilo nemocnici v Ženevě.

„V uplynulých osmi týdnech byla jasnou prioritou záchrana životů a končetin. Obrovské množství pacientů v Gaze také potřebuje pooperační péči,“ uvedl lékař Gabriel Salazar, který je koordinátorem zdravotní péče MVČK v Izraeli a na okupovaných palestinských územích.

Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás vklíněný mezi Izrael a Egypt. Po více než desetiletí vlády Hamásu jsou životní podmínky většiny obyvatel pásma neradostné. Nezaměstnanost převyšuje 40 procent, voda z vodovodu se nedá pít a elektřina funguje pouze několik hodin denně. Nemocnice mají dlouhodobý nedostatek zdravotnického materiálu, dovoz i vývoz zboží je omezen a některé části území stále čekají na obnovu po konfliktu s Izraelem z roku 2014.

 

Články odjinud