Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi budou žít déle. Rekordmany ale budou obyvatelé Jižní Koreje

Délka života v Česku roste. Ženám se do roku 2030 prodlouží očekávaná délka života zhruba o tři roky a mužům dokonce o šest let. Vývoj v Česku se nijak dramaticky neliší od celosvětového trendu. Rozdíly v délce života mezi muži a ženami se budou postupně zmenšovat. A někde bude zcela běžné slavit devadesáté narozeniny. 

Čeští muži se podle vědců v roce 2030 v průměru dožijí 80 let, ženy ještě o čtyři roky déle. Mezi vyspělými zeměmi je Česko i tak na chvostu, přestože by se podle těchto čísel měla délka života u můžu prodloužit o pět let a u žen o čtyři roky.

Podle studie Světové zdravotnické organizace a Královské univerzity v Londýně se budou dožívat vůbec nejvyššího věku na světě ženy z Jižní Koreje, které budou mít očekávanou průměrnou délku života nad 90 let. Výzkum analyzoval délku života ve 35 vyspělých zemích.

Image and video hosting by TinyPic

„V Jižní Koreji zafungovalo především to, že mají dobré vzdělání, stravu i zdravotnictví. Daří se jim bojovat s vysokým tlakem a míra obezity je jedna z nejnižších na světě,“ řekl profesor Majid Ezzati pro BBC.

Přední příčku v očekávané délce života prozatím zaujímalo u žen Japonsko, teď by ho v tomto ohledu kromě Jižní Koreji měla překonat ještě Francie. U mužů se Japonsko ze 4. příčky propadne zřejmě až na 11. ze zkoumaných zemí. 

V žebříčku se propadají i Spojené Státy a v roce 2030 je překoná „dokonce“ i Česká republika, informuje poněkud zděšeně Washington Post

Za pomalejším růstem délky života v USA stojí podle odborníků především neexistence univerzálního zdravotního pojištění. „A je první zemí, kde se lidé přestávají zvětšovat, což vypovídá něco o stravě v raném věku,“ říká Ezzati.

Rozdíly v očekávané délce života mezi pohlavími spočívají především v životním stylu. „Muži mívají nezdravý životní styl, a proto kratší délku života,“ vysvětluje Ezzati. „Kouří, pijí, mají častěji dopravní nehody nebo jsou obětí vraždy. Jak se jejich životní styl přibližuje tomu ženskému, přibližuje se i délka života,“ dodal.

Jedná se pouze o predikci, která kombinuje 21 samostatných matematických modelů. Počítá s faktory, jako jsou míra kouření, pokroky v medicíně či obezita.

Délku života by podstatně ovlivnily nové objevy, například vakcína proti rakovině. Nejvíce podle závěrů studie délku života ovlivňuje úroveň a především dostupnost zdravotnictví. Růst průměrného věku dožití ale přinese i nové výzvy, například v podobě stoupajícího účtu za důchody a péči o staré.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1