Češi budou žít déle. Rekordmany ale budou obyvatelé Jižní Koreje | info.cz

Články odjinud

Češi budou žít déle. Rekordmany ale budou obyvatelé Jižní Koreje

Délka života v Česku roste. Ženám se do roku 2030 prodlouží očekávaná délka života zhruba o tři roky a mužům dokonce o šest let. Vývoj v Česku se nijak dramaticky neliší od celosvětového trendu. Rozdíly v délce života mezi muži a ženami se budou postupně zmenšovat. A někde bude zcela běžné slavit devadesáté narozeniny. 

Čeští muži se podle vědců v roce 2030 v průměru dožijí 80 let, ženy ještě o čtyři roky déle. Mezi vyspělými zeměmi je Česko i tak na chvostu, přestože by se podle těchto čísel měla délka života u můžu prodloužit o pět let a u žen o čtyři roky.

Podle studie Světové zdravotnické organizace a Královské univerzity v Londýně se budou dožívat vůbec nejvyššího věku na světě ženy z Jižní Koreje, které budou mít očekávanou průměrnou délku života nad 90 let. Výzkum analyzoval délku života ve 35 vyspělých zemích.

Image and video hosting by TinyPic

„V Jižní Koreji zafungovalo především to, že mají dobré vzdělání, stravu i zdravotnictví. Daří se jim bojovat s vysokým tlakem a míra obezity je jedna z nejnižších na světě,“ řekl profesor Majid Ezzati pro BBC.

Přední příčku v očekávané délce života prozatím zaujímalo u žen Japonsko, teď by ho v tomto ohledu kromě Jižní Koreji měla překonat ještě Francie. U mužů se Japonsko ze 4. příčky propadne zřejmě až na 11. ze zkoumaných zemí. 

V žebříčku se propadají i Spojené Státy a v roce 2030 je překoná „dokonce“ i Česká republika, informuje poněkud zděšeně Washington Post

Za pomalejším růstem délky života v USA stojí podle odborníků především neexistence univerzálního zdravotního pojištění. „A je první zemí, kde se lidé přestávají zvětšovat, což vypovídá něco o stravě v raném věku,“ říká Ezzati.

Rozdíly v očekávané délce života mezi pohlavími spočívají především v životním stylu. „Muži mívají nezdravý životní styl, a proto kratší délku života,“ vysvětluje Ezzati. „Kouří, pijí, mají častěji dopravní nehody nebo jsou obětí vraždy. Jak se jejich životní styl přibližuje tomu ženskému, přibližuje se i délka života,“ dodal.

Jedná se pouze o predikci, která kombinuje 21 samostatných matematických modelů. Počítá s faktory, jako jsou míra kouření, pokroky v medicíně či obezita.

Délku života by podstatně ovlivnily nové objevy, například vakcína proti rakovině. Nejvíce podle závěrů studie délku života ovlivňuje úroveň a především dostupnost zdravotnictví. Růst průměrného věku dožití ale přinese i nové výzvy, například v podobě stoupajícího účtu za důchody a péči o staré.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud