Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi v Británii mají problém. Kvůli odchodu Londýna z EU se bojí o místo

Češi v Británii mají problém. Kvůli odchodu Londýna z EU se bojí o místo

Londýn dnes Evropské unii formálně oznamuje, že hodlá z evropského společenství odejít. Víc než devět měsíců po referendu, které o ukončení členství rozhodlo, se tak otevírá cesta ke složitým vyjednáváním o konkrétní podobě brexitu. Pokud vše půjde podle dosavadních představ, měla by být Británie - člen od roku 1973 - mimo EU na jaře roku 2019. Pro Čechy pracující ve Velké Británii začíná období velké nejistoty, protože země dosud jasně neřekla, jak vůči nim bude postupovat. 

Po loňském referendu, v němž se pro odchod vyslovilo 52 procent hlasujících, žádaly unijní země rychlý začátek nejdéle dvouletých jednání, která předpokládá článek 50 lisabonské smlouvy.

Především vnitropolitické dění v Londýně ale tento krok oddalovalo a nová britská premiérka Theresa Mayová nakonec oznámila, že jej podnikne do konce března. Minulý týden byl oznámen nynější termín.

Příslušný dopis premiérka podepsala a obdrží jej předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten tiskové prohlášení slibuje zatím na 13:45. V podvečer budou o situaci jednat i politické skupiny v Evropském parlamentu.

720p 480p 360p 240p

Tusk již dříve uvedl, že do 48 hodin od oznámení Londýna nabídne ostatním 27 členským zemím svou představu základního politického rámce pro nadcházející jednání. Na 29. dubna svolal mimořádný summit, který by měl tento rámec potvrdit. Na jeho základě pak vypracuje Evropská komise konkrétní doporučení k jednání s Brity. Vznikne tak právně závazný mandát, který opět potvrdí členské země, a tím rozhodnou o začátku rozhovorů.

Mandát pak za unijní stranu bude v praxi realizovat vyjednávací tým vedený bývalým eurokomisařem Michelem Barnierem. Jednání jsou první svého druhu a budou se týkat především podmínek odchodu Británie. Vyjednat je ale potřeba také novou podobu vzájemných vztahů a případných přechodných období.

Kvůli nutné diskusi a schvalování na evropské straně by mohla skutečná jednání tváří v tvář začít až na konci května nebo začátku června. Skončit by podle Barniera měla nejpozději na podzim 2018 tak, aby se stihlo vše schválit a potvrdit do jara 2019, kdy by měli Britové z bloku odejít.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744