Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češka Nikola přežila teror v Manchesteru. „Do tašek se nedívali,“ stěžuje si

Češka Nikola přežila teror v Manchesteru. „Do tašek se nedívali,“ stěžuje si

Přímé svědectví děsivého teroru v Manchesteru – Češka Nikola Trochtová (21), rodačka z Kostelní Lhoty, byla mezi davem lidí, který měl štěstí a dostal se po explozi z haly bezpečně ven. „Nastala panika, křik…“ říká Nikola a upozorňuje na to, že bezpečnostní služba fanoušky před koncertem vlastně ani nekontrolovala. 

Svědectví Češky Nikoly Trochtové, které v úterý ráno svěřila Radiožurnálu, odhaluje, že ochranka Manchester arény podle jejích slov podcenila kontrolu při vstupu na koncert zpěvačky Ariany Grande. „Bezpečnostní prohlídka v aréně nebyla žádná, spíš nulová. Jediné, co je zajímalo, abychom spolu neměli vlastní vodu, do tašek se nám ani nepodívali, ani nebylo takové to ošmatání těla, jestli u sebe něco nemáme,“ řekla pro Radiožurnál Češka Nikola Trochtová, která v Británii studuje na The Robert Gordon University.

Nikola okamžik hrůzy popisuje jako jeden velký chaos, co se ale skutečně stalo, to se dozvěděla v holé pravdě až na hotelu, když byla v bezpečí. „Došlo k tomu, když jseme zrovna opouštěli koncert, asi tři až pět minut potom, co zpěvačka odešla z pódia… Chvilku se nic nedělo, pak začal křik, všichni začali panikařit, kudy by mohl utéct,“ dodala Nikola.

Češka se domnívá, že únikové východy z haly se otevřely až po cca pěti až deseti minutách od exploze. „Někdo tam řekl, že vše je v pořádku, že máme v klidu odejít pryč,“ říká.

Česká diplomacie zatím nemůže stoprocentně vyloučit to, že mezi oběťmi či zraněnými noční exploze v anglickém Manchesteru jsou i čeští občané. Diplomaté prostřednictvím svého velvyslanectví v Londýně i honorární konzulky v Manchesteru průběžně zjišťují bližší informace a jsou ve spojení také s metropolitní policií v Manchesteru.

Vše o útoku z Manchesteru naleznete ZDE.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1