Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česká přítomnost v Sýrii se nemění. Přibyla nová víza „na výjimku“, i pro neteře prezidenta Asada

Česká přítomnost v Sýrii se nemění. Přibyla nová víza „na výjimku“, i pro neteře prezidenta Asada

Přítomnost českého zastupitelského úřadu v Sýrii podle českého ministerstva zahraničí „nelze interpretovat jako upřednostňování jakékoliv ze stran syrského konfliktu“ ani jako legitimizaci současného režimu syrského prezidenta Bašára Asada.


Ministerstvo zahraničí to napsalo v odpovědi na dotazy HlídacíPes.org. Redakce se zajímala mimo jiné o to, zda česká diplomacie nezmění svůj postoj k působení v Sýrii poté, co vyšetřování Komise pro vyšetřování válečných zločinů s mandátem Rady bezpečnosti OSN počátkem září potvrdilo, že jarní útok chemickými zbraněmi provedla Asadova armáda.

„Vyšetřovací komise se ve zprávě zabývá porušováním mezinárodního humanitárního práva v syrském konfliktu a uvádí konkrétní případy jeho porušování všemi stranami konfliktu,“ odpovědělo ministerstvo zahraničí s tím, že v zemi stále probíhá šetření Organizace pro zákaz chemických zbraní i OSN.

„Na úrovni EU a OSN ale jednoznačně zastáváme pozici volající po vyšetření a potrestání zločinů podle mezinárodního práva,“ říká za ministerstvo zahraničí mluvčí Irena Valentová.

Zastupitelský úřad České republiky v Damašku, který už od roku 2010 vede velvyslankyně Eva Filipi, podle ministerstva „hraje důležitou roli při poskytování cílené humanitární pomoci, která plyne do Sýrie od počátku konfliktu“.

Právě humanitárními důvody a blíže nespecifikovanými zahraničně-politickými zájmy také ministerstvo zahraničí vysvětluje praxi udělování víz takzvaně na výjimku velvyslance.

Jak už dříve upozornil HlídacíPes.org, do Česka za dobu trvání války v Sýrii přijela na zotavenou, na léčení i na oficiální návštěvu řada blízkých spolupracovníků Bašára Asada. Branou je pro ně právě české velvyslanectví v Damašku. Řadoví Syřané musejí s žádostí o vízum do Libanonu.

V letech 2013 až 2017 vydal zastupitelský úřad ČR v Damašku 309 schengenských víz. Víz s omezenou územní platností jen pro území České republiky bylo ve stejném období 95.

„Valná většina víz, která byla udělena na našem úřadu, vycházela z požadavku Bruselu a Švýcarů, a to jak víza pro vládní, tak opoziční delegace na opakovaná ženevská jednání,“ odepsala na dotaz HlídacíPes.org přímo velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi.

Další kola jednání za účasti jak zástupců současné syrské vlády, tak zástupců opozice, se mají konat v Ženevě během podzimu.

Podle informací HlídacíPes.org jsou mezi těmi, kteří víza do Česka už dříve dostali, i blízcí spolupracovníci prezidenta Asada. Například Luna Al Chebelová – mediální poradkyně syrského prezidenta či Rana Obied – zástupce ředitele Asadova prezidentského protokolu a řada dalších.

Konkrétní jména ministerstvo zahraničí ani velvyslankyně Filipi komentovat nechtějí.

„Neděláme ale nic, co by poškodilo dobré jméno České republiky a našich spojenců,“ ujišťuje velvyslankyně Eva Filipi.

Od července, kdy HlídacíPes.org o vydávání víz informoval, přibyla podle diplomatických zdrojů redakce i další jména.

Například Buchra a Aniseh Chawkat, neteře prezidenta Bašára Asada; vízum do Česka získal i Rida Jawad, podle dostupných informací syn Asadovy poradkyně Buthainy Shaaban. Ta je už od června 2012 na sankčním seznamu EU.

Podle informací HlídacíPes.org také Česká republika po komplikovaných jednáních s cizineckou policií udělila víza čtyřčlenné kurdské rodině (žádost šla přes velvyslanectví v Damašku). Byla to rodina Ismailových s nezletilými dětmi pocházející z města Hasaka. Vízum bylo uděleno na 30 dní a na jeden vstup do ČR, rodina však cesty do Česka obratem využila k odchodu do Německa.

Ani tato konkrétní jména a okolnosti ministerstvo zahraničí nijak nekomentuje. „S ohledem na ochranu osobních údajů není možné poskytovat informace ke konkrétním žadatelům,“ opakuje mluvčí Irena Valentová.

Přístup k diplomatickému zastoupení přímo v Sýrii se v rámci zemí EU různí. Česká republika v Damašku setrvává od počátku konfliktu na úrovni velvyslance, velvyslanectví Bulharska a Rumunska jsou zastoupeny na nižší úrovni chargé d´affaires. Nově bylo v Damašku otevřeno velvyslanectví Polska.

Svá velvyslanectví v Damašku naopak v souvislosti s válečným konfliktem uzavřely Belgie, Francie, Německo, Nizozemsko a Velká Británie (ta Sýrii pokrývá z Libanonu). Velvyslanectví Dánska, Španělska, Švédska a Itálie mají v Sýrii jen místní syrské síly a diplomaté sídlí v libanonském Bejrútu.

Jen Česko ale zároveň zastupuje v Sýrii zájmy USA jako takzvaná „US protective power“.

Z neformálního rozhovoru HlídacíPes.org s pracovníky americké ambasády v Praze vyplývá, že americká strana české působení v Sýrii považuje za smysluplné a užitečné.

Na druhé straně, jak upozorňuje například poslanec KDU-ČSL Ivan Gabal, USA sice českou stranu chválí, ale například o svých náletech na syrské pozice předem informovaly Rusko, nikoli však Českou republiku.

Text původně vyšel na webu HlídacíPes.org.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1