Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česká stopa v Německu: Vlivný konspirační server vede Čech, vydělal si díky němu i na byt

Česká stopa v Německu: Vlivný konspirační server vede Čech, vydělal si díky němu i na byt

Jeden z významných německých konspiračních serverů Pravda-tv.com, který každý měsíc navštíví stovky tisíc lidí, založil a už pět let vede šéfredaktor s českými kořeny Nikolas Pravda. Podle serveru Aktuálně.cz jeho články přebírají také některé české dezinformační servery.

Pravda serveru uvedl, že konspirační web spustil poté, co po šestnácti letech práce marketingového specialisty pro nadnárodní korporace vyhořel. „Dostal jsem panické záchvaty a další čtyři týdny jsem měl deprese. Meditace a příroda mi zachránily život,“ popsal Pravda, který se narodil v sedmdesátých letech v Opavě a ještě před revolucí emigroval s rodiči do Německa.

Svět dezinformací ho začal fascinovat, když se po zhroucení dostal na Facebooku do uzavřené skupiny konspirátorů. Konspirace sám hojně šíří na svém webu. Publikoval například tvrzení, že německá kancléřka Angela Merkelová je příbuzná Adolfa Hitlera.

Články z Pravda-TV se dle zjištění Aktuálně.cz mnohokrát dostaly i do Česka. Přebírají je největší tuzemské konspirační servery jako Nwoo.org, Euportal.parlamentnílisty.cz či časopis Šifra.

Informace o spiknutích, které se prý vlády snaží úzkostlivě utajit před veřejností, získává Pravda z internetu i od jiných konspirátorů. „Zdroje jsou vlastně často naši autoři. To jsou například spisovatelé a blogeři. Někdy, když se něco stane – třeba teroristický útok, začnu prohledávat internet. Občas se na YouTube objeví kousek videa, které zachycuje, co se skutečně stalo. Fotíme příspěvky od lidí, než zmizí z internetu, a to zkompletujeme do textu,“ nechal Pravda redaktory Aktuálně.cz nahlédnout do své práce.

Pravda přiznává, že mu web zajišťuje slušnou obživu. Příjmy mu plynou z prodeje knih a DVD či z bannerové reklamy na jeho stránkách, která odkazuje často na e-shopy s výrobky nebo vybavením pro přežití. Nabízí se na nich například plynové masky, protichemické obleky nebo Geigerův přístroj na měření radioaktivity.

„Musíte dělat od pondělí do neděle s minimem volného času, ale dá se tím slušně uživit a koupit si byt. A zimu trávím na Mauriciu. Žiju vlastně jako digitální nomád,“ netají se Pravda, který se na svém facebookovém profilu chlubí fotkami z exotických zemí.

Práce s dezinformacemi má však i stinné stránky. Pravda měl značné problémy s německou justicí kvůli článku, v němž tvrdil, že Židé měli dostávat za svou práci ve vyhlazovacích táborech normálně zaplaceno.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link