Česko není zdaleka jediné, kdo bojuje s nedostatkem roušek. Jak to vypadá jinde ve světě? | info.cz

Články odjinud

Česko není zdaleka jediné, kdo bojuje s nedostatkem roušek. Jak to vypadá jinde ve světě?

Česká republika není zdaleka jedinou zemí, která se potýká s nedostatkem ochranných pomůcek. Problémy má především Evropa, Rakušané začali šít roušky doma podobně jako Češi. Už předtím se přitom jejich vláda dostala do konfliktu s Berlínem, který nechal roušky a respirátory, směřující do jiných zemí, zabavit. Zásoby narychlo doplňují i Spojené státy, problémy mají také některé asijské země.

Velmi špatně dopadla Belgie, jež se stala obětí podvodu, když tamní vláda objednala ochranné pomůcky za pět milionů eur, ale nic nedorazilo. Nakonec doktorům nezbylo než vyzvat obyvatele, aby jim své roušky a respirátory darovali.

Podle agentury Bloomberg existují dvě hlavní příčiny současných nedostatků – zákazy vývozu ochranných pomůcek a závislost na Číně.

„Většina zemí vůbec není připravená, proto řada z nich zakazuje vývoz,“ řekl agentuře Bloomberg Stephen Morrison z Centra pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu. „Není to dlouhodobé řešení. Když budou všichni přijímat zákazy vývozu, tak to rozhodně problém, jak dostat ochranné pomůcky k potřebným, nevyřeší,“ dodal.

Problém závislosti na Číně je dvojí. Za prvé státy nejsou přesun výroby do Asie, který se uskutečnil v posledních letech, schopny rychle zvrátit. Za druhé Číňané běžně vyrábí 20 milionů respirátorů denně, přičemž v posledních týdnech výrobu navýšili pětkrát. A ani to nestačí pro uspokojení globální poptávky.

Například Američané v současnosti mají ve skladech zhruba jedno procento z 3,5 miliardy respirátorů, které budou v nejbližší době potřebovat. A to na jejich území působí velcí výrobci jako 3M či DuPont, který už navýšil výrobu třikrát. „Svět by rozhodně neměl být v případě ochranných pomůcek závislý na jednom výrobci. Musíme se podívat na složení dodavatelského řetězce,“ říká Michael Einhorn, zakladatel společnosti Dealmed-Park Surgical.

Když se ovšem vrátíme k sousedům Česka, tak ti na tom nejsou o mnoho lépe. Dosluhující slovenský premiér Robert Pellegrini popsal situaci, kdy si Slováci zarezervovali dva miliony roušek na Ukrajině, ale podmínkou byla platba v hotovosti. „Už jsme připravovali 1,2 milionu eur v kufru, abychom si sedli do vládního speciálu a prostě pro ně zaletěli. Jenže se objevil překupník z Německa, který to celé přeplatil a koupil,“ řekl Pellegrini slovenským Hospodárským novinám. Také polský prezident Andrzej Duda přiznal, že zdravotníkům chybí ochranný materiál. O pomoc chce osobně požádat čínského prezidenta.

Vyloženě zoufalá je situace ve Francii, kde některé nemocnice nemají ochranné pomůcky vůbec. „Zaměstnanci kvůli tomu mají starosti, protože v první linii hrozí nákaza nejvíc,“ řekl francouzské televizi France 24 doktor Mustapha Soussi z pohotovosti v La Mure. „Máme přesně nula ochranných pomůcek,“ postěžovala si zdravotní sestra z Marseille Kaouther ben Amor. 

Lepší není situace ani v některých asijských zemích. Japonsko omezilo počet ochranných masek na jednu za den na jednoho doktora. Jižní Korea bojuje s kritikou obyvatel, kteří ochranné pomůcky nemají. Doktoři jsou tam ale dobře zásobeni. V Thajsku vláda rovnou vyzvala obyvatele, aby si masky dělali doma sami.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud