Články odjinud

Česko si brousí zuby na obnovu Sýrie. Díky ambasádě v Damašku budeme mít výhody, slibuje si Praha

Česko si brousí zuby na obnovu Sýrie. Díky ambasádě v Damašku budeme mít výhody, slibuje si Praha

Ty největší boje v Sýrii po sedmi letech krvavé války pomalu utichají, vyhlídky na mírovou budoucnost jsou ale v silně roztříštěné zemi plné vzájemné nenávisti stále v nedohlednu. Státy z celého světa si však už začínají brousit zuby na poválečnou obnovu země a pozadu nechce zůstat ani Česko, které chce tuzemským firmám pomalu začít ušlapávat cestu k investičním projektům v Sýrii. Česká diplomacie si přitom slibuje, že bude mít tuto cestu v porovnání s jinými zeměmi o něco umetenější – ze západních zemí zde česká ambasáda totiž zůstala jako jediná, což by mělo Česku přinést výhody. V zemi, kde lidé vinou vleklého konfliktu stále umírají a nikdo neví, jaká zde bude situace za půl roku či za rok, jde ale stále o hudbu budoucnosti.

Zatímco vlády zemí Evropské unie či Spojených států začaly v roce 2012 svá diplomatická zastoupení ze Sýrie stahovat, Česko odmítlo a jako jediné zde ambasádu permanentně ponechalo. Právě to by měl Damašek podle české diplomacie brát při vybírání zahraničních firem, které by se mohly podílet na budoucí obnově země, v potaz.

„Skutečně ta přítomnost má svou významnou roli a váhu,“ řekla pro INFO.CZ česká velvyslankyně v Damašku Eva Filipi s tím, že díky zachování ambasády by Česko mělo mít „stoprocentně“ nějaké výhody. Záleží prý ale na tom, zda budou české firmy schopné na to pružně reagovat.

„Samozřejmě, že se počítá s tím, že když jsme tu zemi nikdy neopustili a navzdory složitým podmínkám jsme tam zůstali, bude to hrát roli při budoucí rekonstrukci země. To ale zatím nemůže nastat, protože ten konflikt ještě neustal,“ potvrdila také pro INFO.CZ tisková mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Že by se české firmy mohly po skončení války podílet na rekonstrukci Sýrie, už začátkem roku 2015 prohlásil i tamní prezident Bašár Asad. „Mohu říci, že tomuto druhu spolupráce v ekonomické oblasti budou naše dveře otevřeny,“ řekl v rozhovoru s Literárními novinami s tím, že by se Česko mohlo podílet na obnově Sýrie, protože navzdory tlaku, aby Česko přerušilo vztahy se Sýrií, to Praha neudělala.

Firmy se musí držet v mantinelech sankcí EU

Snahy o budoucí zapojení do rekonstrukce Sýrie, která podle odhadů Světové banky vyjde na zhruba 226 miliard dolarů, se v Česku pomalu rozbíhají už dnes. Důkazem tuzemských ambicí je dotační výzva pro podporu podnikatelských aktivit v Sýrii, kterou koncem října vyhlásila Česká rozvojová agentura. Firmy, které mohou získat finanční pomoc ve výši až půl milionu korun, mají možnost se do dotačního programu přihlásit do pátku 1. prosince.

„Otevíráme tímto dveře českým firmám, které se mohou na syrském trhu zorientovat a navazovat v budoucnu oboustranně výhodné obchodní vztahy,“ říká ředitel České rozvojové agentury Pavel Frelich, který zároveň upozorňuje na to, že podpora „nebude poskytnuta projektu, který by se ukázal být v jakémkoli rozporu s aktuálními sankcemi EU uplatňovanými vůči Sýrii.“

720p 480p 360p 240p
Obnova zdevastovaného Aleppa

Na nutnost firem držet se v mantinelech stanovených sankcemi, které proti režimu Bašára Asada zavedla Evropské unie, upozorňuje i česká velvyslankyně v Damašku. „Česko v Sýrii už dnes poskytuje humanitární pomoc. Máme zde malé projekty, kdy jsme opravili školku a nyní budeme opravovat školu. Čili to jsou ty začátky z programu a na ně bychom rádi navázali rozvojovými projekty, které se musí velmi pečlivě vybírat, protože Česká republika určitě nechce zahraničněpoliticky porušovat dohodnuté sankce,“ řekla Filipi redakci.

Mezi obory, kde se české firmy kvůli sankcím nemohou angažovat, je například energetika nebo rozvoj internetové a telekomunikační technologie, která by Asadovu režimu umožnila sledování občanů. „Teď se zaměřujeme na obory, které nejsou pod sankcemi Evropské unie, jako je zdravotnictví, stavebnictví, zemědělství a podobný druh pomoci. Ale Sýrie dnes potřebuje úplně všechno, například obnovu energetiky, spalovny odpadků a podobně. Je to země po sedmi letech války, takže je v zásadě potřeba obnovit opravdu vše. A myslím si, že i naše firmy se už snaží dostat do těch prostor, kde by nenarážely na sankce Evropské unie,“ řekla pro INFO.CZ Filipi.

Právě energetika je přitom oblast, kam by Česko v případě zrušení sankcí směřovalo své aktivity v první řadě. „Projekty ekonomické diplomacie plynule navazují na okamžitou humanitární pomoc a na stabilizační projekty a budou tvořit rovněž základ budoucí bilaterální hospodářské spolupráce se Sýrií. Z pohledu ČR se jako perspektivní jeví zejména infrastrukturní projekty a oblast energetiky,“ vysvětluje náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Tlapa.

Konkurence bude pro české firmy velká

Přestože je podnikání českých firem v Sýrii zatím hudba vzdálené budoucnosti, Česko nechce zaspat a začíná tuzemské firmy na příležitosti v Sýrii připravovat už dnes. Jak redakci řekla tisková mluvčí Lagronová, konají se například semináře a další akce, které mají firmy s prostředím v Sýrii seznámit. „Budeme například pořádat misi, kdy zde bude pár byznysmenů z farmaceutického průmyslu a podobných odvětví. Těmito kroky nyní začínáme,“ potvrdila také Eva Filipi.

Navzdory očekávání, že budou mít české firmy v Sýrii přednost, se Česko bude muset o přítomnost v zemi porvat i s dalšími zeměmi. Mezi nimi jsou i regionální velmoci, které se snaží v zemi rozšířit svůj vliv. Tím je například Rusko, které se v syrském konfliktu postavilo na stranu Bašára Asada a snaží se ho u moci také udržet.

„Konkurencí by mohly být v podstatě všechny země, ale samozřejmě tím, že tu je hodně viditelné Rusko, Írán, Čína nebo Indie, půjde ten rekonstrukční směr i odtud. Podle mých informací se o to zajímají i firmy ze západní Evropy, které by chtěly usilovat o přítomnost stejně jako my. Když tu byl v srpnu veletrh, bylo zde několik západoevropských firem, které se účastnily nejen katalogově ale i vlastní přítomností,“ řekla redakce česká velvyslankyně.

Známá mezinárodní konference v Damašku, která se v syrské metropoli letos uskutečnila poprvé po pětileté pauze způsobené válkou, se kromě českých společností účastnily například i firmy ze zemí, jako je Francie, Německo nebo Velká Británie, které s Asadovým režimem přerušily vztahy. „Narážíme ale na to, že Evropská unie uvalila sankce a dokud nebudou zrušeny, což se v blízké době nestane, protože to je vázáno na politickou transformaci země, tak zde stále bude přetahovaná o to, kdy budeme moci začít,“ dodává Filipi.

720p 480p 360p 240p
Exkluzivně z Palmýry

Na prvním místě je humanitární pomoc

Velvyslankyně v Damašku i Česká rozvojová agentura tvrdí, že zásadní rekonstrukce bude moct začít až po zrušení sankcí EU, které se očekává po dosažení politického řešení syrského konfliktu. To je ale v zemi, která je po sedmi letech brutální války rozdělená a o vliv zde soupeří i regionální velmoci, v nedohlednu. Úvahy o zapojení českých firem do rekonstrukce jsou však předčasné především kvůli tomu, že v některých částech Sýrie konflikt stále hoří vysokou intenzitou a je otázkou, jak bude země vypadat za půl roku nebo za rok.

„Konflikt stále probíhá, a to znamená, že jakákoliv rekonstrukce je zatím otázkou budoucnosti. Teď se řeší konflikt a současné potřeby té země,“ řekla redakci Lagronová s tím, že bavit se o konkrétních projektech českých firem je zatím předčasné.

Na to, že je v první řadě na místě řešit humanitární potřeby Syřanů, upozorňuje i regionální ředitel Člověka v tísni pro oblast Blízkého východu Tomáš Kocian.

„Ve stabilizujících se oblastech to je především o obnově infrastruktury, ať už to jsou silnice, vodovody nebo obytné domy. Velké problémy jsou právě s bydlením, protože o dům přišla spousta lidí. Zatímco se ale mluví o stabilizaci, v Sýrii je stále několik milionů lidí, kteří jsou vnitřně vysídlení a bez pomoci zvenčí by nepřežili. Jsou odkázaní na humanitární pomoc toho nejzákladnějšího charakteru, jako jsou dodávky jídla, vody a hygienických výrobků,“ popsal Kocian situaci v některých oblastech Sýrie, kde lidé následkem konfliktu stále umírají.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818