Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko uznalo Jeruzalém jako hlavní město Izraele, píší tamní média. Jak je to doopravdy?

Česko uznalo Jeruzalém jako hlavní město Izraele, píší tamní média. Jak je to doopravdy?

Česko prý následuje amerického prezidenta Donald Trumpa a uznalo Jeruzalém jako hlavní město Izraele. S takovou informací přišel izraelský list The Jerusalem Post, který se odkazuje na web českého ministerstva zahraničí. Všechny zdroje ale konstatovaly, že stěhování české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma se teď nechystá.

„Česká republika v současné době, než dojde k uzavření míru mezi Izraelem a Palestinou, prakticky uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele v hranicích demarkační linie z roku 1967,“ napsal včera web www.mzv.cz.

List The Jerusalem Post označil tento výrok za „neobvyklý krok, kterým se Česká republika vyděluje z Evropské unie. Ta přitom podle izraelského deníku v případě Jeruzaléma „preferuje společný postup“.

„Naše pozice je shodnou s tou, kterou zastává Evropské unie,“ říká tisková mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. Podle ní poznámka o „uznání Jeruzaléma“ odkazuje jen k praktickému vnímání západní části města, kde už dnes sídlí kupříkladu izraelské ministerstvo zahraničí nebo parlament.

Podobně si text uveřejněný ministerstvem vykládá bývalý náměstek ministra zahraničí a někdejší velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar, který teď působí jako prorektor CEVRO Institutu. Podle něj jde navíc o „přesný popis reality“, neboť Jeruzalém fakticky je hlavním městem Izraele. O explicitní právní uznání prý ale nejde.

Ke statutu Jeruzaléma se dnes vyjádřila také šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. „Evropská unie zastává jasný a jednotný názor. Myslíme si, že jediné realistické řešení konfliktu mezi Izraelci a Palestinci má být založeno na dohodě o dvou státech, přičemž Jeruzalém bude hlavním městem obou,“ prohlásila Mogheriniová. Což lze vykládat i tak, že Unie předpokládá budoucí hlavní město Izraele v západní části Jeruzaléma.

Ruský velvyslanec v Izraeli Alexandr Šein volil podobná slova jako české ministerstvo. Moskva podle něj také považuje západní část Jeruzaléma za metropoli židovského státu. Kremelský diplomat navíc konstatoval, že Rusko by tam mohlo za určitých podmínek přesunout své velvyslanectví.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí naopak zdůraznila, že se „nechystá žádné stěhování“.  Web ministerstva pak píše: „O přesunu zastupitelského úřadu ČR z Tel Avivu do Jeruzaléma můžeme uvažovat až na základě výsledků jednání s klíčovými partnery v regionu a ve světě.“

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se nechal slyšet, že i další země po vzoru amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat celý Jeruzalém hlavním městem Izraele. Šéf vlády ale konkrétní státy nespecifikoval.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek