Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko uznalo Jeruzalém jako hlavní město Izraele, píší tamní média. Jak je to doopravdy?

Česko uznalo Jeruzalém jako hlavní město Izraele, píší tamní média. Jak je to doopravdy?

Česko prý následuje amerického prezidenta Donald Trumpa a uznalo Jeruzalém jako hlavní město Izraele. S takovou informací přišel izraelský list The Jerusalem Post, který se odkazuje na web českého ministerstva zahraničí. Všechny zdroje ale konstatovaly, že stěhování české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma se teď nechystá.

„Česká republika v současné době, než dojde k uzavření míru mezi Izraelem a Palestinou, prakticky uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele v hranicích demarkační linie z roku 1967,“ napsal včera web www.mzv.cz.

List The Jerusalem Post označil tento výrok za „neobvyklý krok, kterým se Česká republika vyděluje z Evropské unie. Ta přitom podle izraelského deníku v případě Jeruzaléma „preferuje společný postup“.

„Naše pozice je shodnou s tou, kterou zastává Evropské unie,“ říká tisková mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. Podle ní poznámka o „uznání Jeruzaléma“ odkazuje jen k praktickému vnímání západní části města, kde už dnes sídlí kupříkladu izraelské ministerstvo zahraničí nebo parlament.

Podobně si text uveřejněný ministerstvem vykládá bývalý náměstek ministra zahraničí a někdejší velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar, který teď působí jako prorektor CEVRO Institutu. Podle něj jde navíc o „přesný popis reality“, neboť Jeruzalém fakticky je hlavním městem Izraele. O explicitní právní uznání prý ale nejde.

Ke statutu Jeruzaléma se dnes vyjádřila také šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. „Evropská unie zastává jasný a jednotný názor. Myslíme si, že jediné realistické řešení konfliktu mezi Izraelci a Palestinci má být založeno na dohodě o dvou státech, přičemž Jeruzalém bude hlavním městem obou,“ prohlásila Mogheriniová. Což lze vykládat i tak, že Unie předpokládá budoucí hlavní město Izraele v západní části Jeruzaléma.

Ruský velvyslanec v Izraeli Alexandr Šein volil podobná slova jako české ministerstvo. Moskva podle něj také považuje západní část Jeruzaléma za metropoli židovského státu. Kremelský diplomat navíc konstatoval, že Rusko by tam mohlo za určitých podmínek přesunout své velvyslanectví.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí naopak zdůraznila, že se „nechystá žádné stěhování“.  Web ministerstva pak píše: „O přesunu zastupitelského úřadu ČR z Tel Avivu do Jeruzaléma můžeme uvažovat až na základě výsledků jednání s klíčovými partnery v regionu a ve světě.“

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se nechal slyšet, že i další země po vzoru amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat celý Jeruzalém hlavním městem Izraele. Šéf vlády ale konkrétní státy nespecifikoval.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232