Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Českoslovenští špioni dělali předvoj sovětské KGB.“ Britská média komentují aféru Corbyn a StB

„Českoslovenští špioni dělali předvoj sovětské KGB.“ Britská média komentují aféru Corbyn a StB

Britský tisk se dnes opět věnuje aféře kontaktů vůdce britských labouristů Jeremyho Corbyna s československou tajnou policií. Deník The Daily Telegraph otiskl informace o skandálu na první straně, Deník The Sun označil tvrzení "bývalého sovětského špiona" Jana Sarkocyho o Corbynových vazbách na StB za šokující.

The Sun publikoval komentář bývalého šéfa britské rozvědky MI6 Richarda Dearlovea, podle něhož byl Corbyn buď "neuvěřitelně naivní", nebo přesně věděl, co se děje. "Přístup komunistů ke Corbynovi byl 'klasickou kultivací' typickou pro způsob, jakým (tajné služby) v sovětském bloku fungovaly," uvedl Dearlove.

"Pravé dokumenty ukazují, že (Corbyn) byl osloven a že jeho případ pokračoval, a to v době, kdy velmi nepřátelský český režim pronásledoval disidenty. Nezaměřili by se na něj, pokud by nevěřili, že je je to komunistický sympatizant," konstatoval bývalý šéf MI6. Upozornil zároveň, že československé špiony využívala sovětská KGB jako "předvoj".

Britské listy přetiskují vyjádření ředitelky českého Archivu bezpečnostních složek Světlany Ptáčníkové, podle níž jsou Sarkocyho výroky v rozporu s dochovanými materiály. Odkazují i na páteční Corbynovo prohlášení, že placeným agentem StB nebyl, stejně jako na slova mluvčího labouristů o tom, že Sarkocyho prohlášení jsou lživá a sám bývalý příslušník StB je nevěrohodný.

Deníky připomínají, že Sarkocy byl v květnu 1989 z Británie vyhoštěn spolu se třemi dalšími diplomaty. Československý špion, jemuž tehdy bylo 35 let, prý tehdy navazoval styky s britskými levicovými aktivisty. The Sun cituje slova Paula Andersona, který se tehdy se Sarkocym několikrát setkal. Agent StB prý působil uhlazeným dojmem. "Okamžitě jste věděli, s kým máte tu čest, i když vypadal stydlivě a špiona byste v něm nečekali," řekl Anderson.

Podle listu The Daily Mail se Sarkocy zaměřil na Corbyna v naději, že se dostane k informacím o britských tajných službách MI5 a MI6 a o americkém jaderném programu. Corbyn mu rovněž pomohl budovat další kontakty.

The Daily Mail napsal, že Corbyn předloni v červenci besedoval v londýnském parlamentu se dvěma kubánskými špiony, přestože byl varován, že jsou hrozbou pro britskou národní bezpečnost. René González a Gerardo Hernández byli v roce 2001 v USA odsouzeni za pokusy proniknout do amerických vojenských zařízení. Propuštěni byli v letech 2011 a 2014.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1