Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češky podceňují rakovinu děložního čípku. Neočkují se, 40 procent nemocných umírá

Češky podceňují rakovinu děložního čípku. Neočkují se, 40 procent nemocných umírá

Proti rakovině děložního čípku se české ženy chrání méně než dřív. Zatímco dříve bylo očkováno 85 procent žen, nyní je to o deset procentních bodů méně. V Česku je navíc podceňováno očkování mužů, kteří mohou přenášet papilomavirus, způsobující rakovinu děložního čípku. Informovali o tom dnes lékaři na tiskové konferenci. V Česku lékaři každoročně odhalí 1000 nových případů této nemoci.

Rakovina děložního čípku je celosvětově čtvrtým nejrozšířenějším nádorovým onemocněním. V západní Evropě touto chorobou onemocní deset žen ze 100.000, v Česku se týká 15 žen ze 100.000. Výskyt rakoviny děložního čípku se v ČR sice snižuje, ale úmrtnost dosahuje 40 procent.

Nejvíce jsou rakovinou děložního čípku ohroženy ženy ve věku 30 až 40 let. Onemocnění se ale týká i starších žen, u nichž je vyšší riziko úmrtí. Je to dáno zejména tím, že starší ženy nechodí na pravidelné preventivní prohlídky.

Základem prevence rakoviny děložního čípku jsou očkování a pravidelné kontroly u gynekologa. „Děložní hrdlo je snadno přístupné při gynekologickém vyšetření a časně objevené přednádorové stavy lze úspěšně vyléčit," řekl David Cibula, který je vedoucím Onkologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a současný prezident Evropské společnosti gynekologické onkologie.

Podle Cibuly by toto onemocnění vůbec nemuselo existovat, neboť jsou dobré možnosti, jak rakovině děložního čípku předcházet. Základem léčby je včasné odhalení onemocnění v raném stádiu. Gynekologové také nabízejí možnost testování na přítomnost HPV, zdravotní pojišťovny ji ale nehradí.

Až čtyři pětiny žen se během života setkají s infekcí papilomavirem, který způsobuje rakovinu děložního čípku. Většinou se tělo infekci ubrání, ale papilomavirus v těle zůstává a může vést k rozvoji rakoviny i za několik let.

V ČR je navíc podceňováno očkování mužů, kteří mohou papilomavirus přenášet. Očkování chlapců podle Cibuly získává na významu, pokud je pokrytí očkováním u žen nižší, než je určitá hladina. „Ta hladina se většinou počítá na 80 procent a skutečností je, že u nás proočkovanost klesá pod 80 procent," upozornil Cibula. Podle něj jsou běžně očkováni chlapci v Rakousku a Austrálii.

Na riziko rakoviny děložního čípku má poukázat iniciativa Ride4Women, kdy se lékaři vydávají na cyklojízdu Evropou. Cesta čtvrtého ročníku zavedla lékaře do Prahy. Organizátorem akce je Evropská společnost gynekologické onkologie a letos ji podpořila společnost Roche, zaměřená na onkologii a zdravotnický výzkum.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1