Články odjinud

Český průmysl je v ohrožení. Čína plánuje mohutnou expanzi, kromě ČR zasáhne i Německo se Slovenskem

Český průmysl je v ohrožení. Čína plánuje mohutnou expanzi, kromě ČR zasáhne i Německo se Slovenskem

Pokud strategie čínské průmyslové expanze nazvaná „Made in China 2025“ půjde podle plánu, bude to znamenat významné ohrožení průmyslu České republiky. Tvrdí to analýza nezávislého think-tanku Merics, která dodává, že v takovém případě může Česko počítat se ztrátou pracovních míst, poklesem hrubého domácího produktu a nižším průmyslovým výkonem. Možností, jak se naše na průmyslu závislá země může bránit, není mnoho, ale existují.

Plán „Made in China 2025“ je čínská strategie, která počítá s transformací průmyslu na světovou úroveň. Její autoři, kteří na tomto plánu pracovali přes dva roky, se inspirovali podobnou německou strategií – a podpis našeho západního souseda je znát. Čínská verze plánuje do roku 2025 výrazné zefektivnění průmyslu, jeho důraz na kvalitu a environmentální ohleduplnost. Pro Evropu a zejména Českou republiku to znamená trable.

Pokud se Číně její plán podaří naplnit, bude to mít významný vliv na průmyslová odvětví řady evropských zemí, tvrdí analýza think-tanku Merics. Státy, které budou takovou expanzí nejohroženější, jsou podle instituce Jižní Korea, Česká republika, Německo a Irsko. Průmyslový rozmach Číny ale bude mít silnou odezvu třeba i na Slovensku, v Rakousku či v Rumunsku.

„Budoucí ekonomický růst těchto zemí závisí do velké míry na průmyslové produkci. Přitom technologická odvětví, které strategie ´Made in China´ identifikuje jako strategicky důležitá, tvoří přes 40 procent jejich průmyslové produkce,“ tvrdí analýza.

V současnosti je čínský průmysl stále ještě relativně zaostalý. Odvětví například nyní využívá průměrně jen 19 robotů na 10 tisíc zaměstnanců, v Jižní Koreji jde přitom o 530 robotů a v Německu o 301 robotů. Produktivita práce je i proto často nižší, než v některých rozvojových státech.

Jenže právě to by se díky státní strategii mělo změnit. Centrální vláda chce přerod vlastního průmyslu podpořit 1,5 miliardy dolarů, podobnou sumu poskytnou i regionální politici. A dalších 45 miliard dolarů ve formě úvěrů a leasingů do roku 2020 dodá Čínská rozvojová banka.

„Program ´Made in China 2025´ představuje pro ekonomiky a společnosti po celém světě významnou výzvu,“ konstatuje proto analýza. „Aby zůstali kompetitivní, měli by politici a ředitelé v Evropě a v USA vzít opravdu vážně enormní potenciál čínské sofistikované průmyslové výroby,“ tvrdí think-tank.

Evropa by tak podle Mericsu měla přijmout několik prostředků, jak svou konkurenceschopnost průmyslu i v budoucnu udržet. Mezi ně patří například větší ochrana před kybernetickými riziky a případnými krádežemi patentů, prosazování mezinárodních průmyslových standardů a mezinárodního práva i v Číně, ale především vyvinutí nových opatření, která by byla odpovědí na agresivní čínské státní investice v Evropě.

Těch totiž Čína v části případů využívá jen k tomu, aby se levně dostala k rozvinutým technologiím. Na druhé straně, čínský high-tech trh zůstává zahraničním investorům zapovězen. „Současné mechanismy, které má Evropa k dispozici, aby reagovala na tyto problematické přímé zahraniční investice, nejsou dostatečné,“ soudí analýza.

Evropa by měla usilovat o zvýšení transparentnosti čínských akvizic tím, že bude po investorech požadovat podrobné dokumenty o jejich finančním zázemí, nebo že si bude výrazněji chránit své strategické investice.

Vlastní seznam strategických oblastí, které při případných akvizicích podléhají zvláštnímu režimu, má jen několik států, Česká republika mezi ně nepatří. Evropská unie nicméně nyní zvažuje proti agresivním taktickým koupím společný postup. 

Co se však týče v přístupu k čínským penězům v jednotlivých státech, je Evropská unie heterogenní. Zatímco například do Maďarska či do Řecka čínské yuany plynou ostošet, například Německo se svých firem - třeba výrobce robotů Kuka - vzdává jen nerado. 

Rozdílný přístup se projevuje i v politických oblastech a má reálné dopady na akceschopnost Unie.

Například v roce 2016 Maďarsko s Řeckem urputně bojovaly za to, aby Peking nebyl zmíněn v rezoluci odsuzující čínskou agresi v Jihočínském moři. Přesně před rokem pak Maďarsko odmítlo podepsat společné odsouzení faktu, že v Číně docházelo k mučení zadržených právníků, čímž shodilo ze stolu společnou evropskou nótu a v červnu zase Řecko zablokovalo společné prohlášení Evropské unie při OSN, kde osmadvacítka chtěla odsoudit stav lidských práv v Číně.

„Neliberální vlády jako je třeba ta Viktora Orbána v Maďarsku jsou celé šťastné, když mohou podpořit politické pozice Číny výměnou za přitážení investic. Vyhovuje jim i to, že mohou svých pozic využívat jako vyjednávací páky ve chvílích, kdy licitují s Bruselem a západem Evropy,“ vysvětluje pro magazín Politico Thorsten Benner, ředitel berlínského think-tanku Global Public Policy Institute.

Eskalace vnitroevropského konfliktu by však věci nepomohla, míní Benner. Naopak, smál by se, jak už to tak bývá, ten třetí - Čína. 

Benner tak naráží na úvahy, podle kterých měly "neposlušné" evropské země, které nechtěly přijímat uprchlíky (především země Visegrádské čtyřky), mít přístup k evropským fondům zmražený. Takovýto políček z Bruselu by však měl katastrofální účinek. Zasažené státy by se totiž dost možná obrátily směrem k Pekingu.

Benner místo toho navrhuje, zda by nestálo za zamyšlení podmínit čerpání evropských fondů například existencí nezávislých médií a principů právního státu. V této oblasti by se totiž populistickým politikům jako je maďarský Viktor Orbán podstatně hůře argumentovalo, proč jeho země najednou dostává méně peněz z Bruselu.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818