Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Český zástupce pro boj s ruskými dezinformacemi v Bruselu končí, vláda hledá náhradu

Český zástupce pro boj s ruskými dezinformacemi v Bruselu končí, vláda hledá náhradu

Česká republika hledá nového kandidáta do unijního týmu East Stratcom Task Force, který má v popisu práce odhalovat a popisovat ruskou propagandu a dezinformace. Novinář Jakub Kalenský, který v nově vzniklém týmu v roce 2015 začínal, na konci října z Bruselu na vlastní žádost odchází.

Kalenský působí v týmu spadajícím pod šéfku unijní diplomacie, eurokomisařku Federiku Mogheriniovou. Opouští Brusel o rok dříve, původně mu smlouva měla skončit až v říjnu 2019.

Server Info.cz nedávno Kalenského zařadil mezi 50 nejvlivnějších Čechů v Bruselu. On sám svůj odchod vysvětluje zajímavou pracovní nabídkou, kterou dostal. Věnovat se má i nadále tématu boje proti ruské propagandě a dezinformacím – pro Atlantic Council Eurasia.

„Byla to v Bruselu skvělá zkušenost. V podobné práci budu pokračovat i v Praze pro Atlantic Council,“ říká Kalenský, který si od nové pozice slibuje „více rozvázané ruce“ i více publikační aktivity právě k tématu ruské propagandy a dezinformací.

Unijní odbor strategické komunikace na obranu proti ruské propagandě vznikl v roce 2015 a počet jeho zaměstnanců se pohybuje mezi deseti až patnácti.

Je veřejným tajemstvím, že eurokomisařka Mogheriniová nepatří mezi velké podporovatele práce skupiny East Stratcom. Teprve nedávno se podařilo na činnost skupiny vyčlenit z rozpočtu EU jeden milion eur.

„Rusko a jeho tajné služby jsou na informační válku velcí odborníci a my v ní prohráváme. Pokud tu válku chceme zastavit, musíme ji vyhrát. Ale nevyhrajeme ji tím, jak to dělá paní Mogheriniová. Milion eur horko těžko vyčleněných na sotva patnáctičlennou skupinu East Stratcom je ve srovnání s těmi stamiliony eur, které Rusko dává do Russia Today, Sputniku a všech těch serverů, zcela směšné,“ řekl v rozhovoru pro HlídacíPes.org europoslanec a znalec Ruska Jaromír Štětina.

„Je nejvyšší čas, aby po volbách do Evropského parlamentu paní Mogheriniovou nahradil někdo, kdo dokáže Evropskou unii skutečně bránit,“ dodal.

Strategickou komunikaci a obranu proti dezinformacím označuje české ministerstvo zahraničí za svou dlouhodobou prioritu.

„Práci týmu StratCom East, stejně jako dalších dvou týmů (pro Balkán a jižní sousedství), pokládáme za zásadní, a to i ve světle posledních událostí, např. Salisbury,” říká mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Česko proto podle ní usiluje o finanční a personální posílení týmu StratCom.

Se stávající českou stopou je podle Lagronové ministerstvo spokojeno. „Velmi si vážíme působení Jakuba Kalenského v týmu StratCom East ESVA, kde se mu podařilo vybudovat systém analýzy a reagování na ruské dezinformace. Jsme rádi, že se tématu bude věnovat i nadále,” konstatuje Lagronová.

„MZV bude do ESVA nominovat jeho nástupce, kterého v současnosti vybíráme. Věříme, že navrhneme kvalitního kandidáta, který by mohl navázat na již vykonanou práci týmu StratCom East,” dodává.

Své experty do týmu East Stratcom Task Force může nominovat jakákoli země EU; na rozdíl od jiných pozic v EU hradí plat svých lidí vždy vysílající členský stát.

Brusel poptává odborníky se zkušenostmi s komunikací a se znalostmi ruštiny. Jakub Kalenský, novinář a vystudovaný rusista, byl původně vybrán jako jeden z pěti lidí z celé EU.

Text původně vyšel na webu HlídacíPes.org. Publikujeme ho se souhlasem redakce.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1