Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Cestovky čekají rekordní rok. Zájem je o exotiku a nevšední zážitky

Cestovky čekají rekordní rok. Zájem je o exotiku a nevšední zážitky

Cestovní kanceláře hlásí meziroční navýšení prodaných zahraničních i tuzemských zájezdů. Někteří prodejci letošní rok označují jako rekordní. Větší zájem je také o exotiku a kola.

Češi stále častěji vyjíždějí do zahraničí i po Česku. Zájezdů se letos podle Asociace cestovních kanceláří ČR meziročně prodalo o 7 až 10 procent více než za stejnou dobu loni. S předstihem se tak dá předpokládat, že rok 2017 bude nejlepším rokem pro české prodejce zájezdů od vypuknutí krize v roce 2008.

Tehdy cestovní kanceláře a agentury podle údajů Indexu očekávání firem, který sestavuje ČSOB, utržily 51,5 miliardy korun, což bylo zatím nejvíce v historii. K objemu tržeb z roku 2008 se prodejci poprvé přiblížili až loni, letos by pak tuto hranici mohli poprvé pokořit.

„Vyšší počet prodaných zájezdů, ale ještě nemusí znamenat také vyšší tržby. Lidé dnes více nakupují, ale zase jezdí na kratší dovolené a pak ještě třeba vezmou auto a jedou někam sami,” říká místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

I podle údajů portálu Slevomat.cz, který zájezdy přeprodává, si Češi nejčastěji zaplatí za zahraniční dovolenou v délce jednoho týdne, což je méně než dříve, kdy se vyjíždělo na deset i čtrnáct dnů.

Nakupování kratších, a tím pádem často i levnějších pobytů, je ale vykompenzováno právě jejich četností. Například právě Slevomat hlásí, že zahraničních zájezdů prodal letos o 80 procent více než loni. Počet prodaných tuzemských zájezdů stoupl o více než čtvrtinu, jejich průměrná cena vzrostla o deset procent a nejčastěji jsou čtyřdenní.

Meziroční navýšení počtu prodaných zájezdů v desítkách procent zaznamenala také Cestovní kancelář Fischer, která mluví o vůbec nejúspěšnější sezóně od svého založení na počátku devadesátých let. Rekordní léto čeká podle slov marketingového ředitele Stanislava Zímy i Exim Tours.

Čtěte pokračování článku zde.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744