Články odjinud

Chameneí navrhuje řešení izraelsko-palestinského konfliktu: Referendum pro 'všechny opravdové Palestince'

Chameneí navrhuje řešení izraelsko-palestinského konfliktu: Referendum pro 'všechny opravdové Palestince'

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí se vyslovil k řešení izraelsko-palestinského konfliktu poté, co čelil obvinění, že hrozil zničením Izraele. Navrhl referendum všech obyvatel, jejichž předci v regionu žili před založením Izraele. Informovala o tom íránská státní agentura IRNA.

Chameneí v neděli večer podle agentury IRNA prohlásil, že konflikt na Blízkém východě by měl být vyřešen prostřednictvím referenda, ve kterém by hlasovali 'všichni opravdoví Palestinci, včetně muslimů, židů a křesťanů', jejichž předci v oblasti žili ještě před vznikem Izraele. V praxi by to podle agentury AP znamenalo, že by v takovém referendu hlasovali všichni Palestinci a jen malá komunita Židů, kteří na území dnešního Izraele a okupovaných palestinských území žili před vznikem izraelského státu v roce 1948 a před migrací Židů do oblasti na přelomu 19. a 20. století.

Chameneí opakovaně v minulosti hovořil o zničení Izraele, zároveň ale uvedl, že Írán by na něj zaútočil pouze v sebeobraně. Izrael považuje podobné komentáře za vyhrožování genocidou. Teherán obvinění odmítá.