Chameneí navrhuje řešení izraelsko-palestinského konfliktu: Referendum pro 'všechny opravdové Palestince' | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chameneí navrhuje řešení izraelsko-palestinského konfliktu: Referendum pro 'všechny opravdové Palestince'

Chameneí navrhuje řešení izraelsko-palestinského konfliktu: Referendum pro 'všechny opravdové Palestince'

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí se vyslovil k řešení izraelsko-palestinského konfliktu poté, co čelil obvinění, že hrozil zničením Izraele. Navrhl referendum všech obyvatel, jejichž předci v regionu žili před založením Izraele. Informovala o tom íránská státní agentura IRNA.

Chameneí v neděli večer podle agentury IRNA prohlásil, že konflikt na Blízkém východě by měl být vyřešen prostřednictvím referenda, ve kterém by hlasovali 'všichni opravdoví Palestinci, včetně muslimů, židů a křesťanů', jejichž předci v oblasti žili ještě před vznikem Izraele. V praxi by to podle agentury AP znamenalo, že by v takovém referendu hlasovali všichni Palestinci a jen malá komunita Židů, kteří na území dnešního Izraele a okupovaných palestinských území žili před vznikem izraelského státu v roce 1948 a před migrací Židů do oblasti na přelomu 19. a 20. století.

Chameneí opakovaně v minulosti hovořil o zničení Izraele, zároveň ale uvedl, že Írán by na něj zaútočil pouze v sebeobraně. Izrael považuje podobné komentáře za vyhrožování genocidou. Teherán obvinění odmítá.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.