Chaos, pláč a ostrá slova. Poslední rok Baracka Obamy v Bílém domě byl dle dokumentu pořádné drama | info.cz

Články odjinud

Chaos, pláč a ostrá slova. Poslední rok Baracka Obamy v Bílém domě byl dle dokumentu pořádné drama

Dokumentární film Poslední rok (Thi Final Year), který sleduje Baracka Obamu a jeho tým během posledních 12 měsíců ve funkci amerického prezidenta, má vyjít až v druhé půlce ledna, na veřejnost už se ale dostaly první útržky. Přinesl je deník Daily Mail a jak je z nich dobře vidět, poslední rok v Oválné pracovně byl pro Obamu a jeho lidi skutečně dramatický. Zákulisní záběry ukazují, jak jeho tým těžce nese bombardování humanitárního konvoje v Sýrii nebo výsledek prezidentských voleb, ve kterých zvítězil republikán a slavný miliardář Donald Trump.

Režisér George Barker ve filmu zachytil ty nejdůležitější momenty posledního roku Baracka Obamy v křesle prezidenta – válku v Sýrii, návštěvu prezidenta v Hirošimě nebo spory o to, jak přinutit Íránce dodržovat jadernou dohodu.

Ve filmu je například vidět, jak je velvyslankyně Spojených států při OSN Samantha Powerová bezradná nad tím, že pro mír v Sýrii nemohou USA dělat víc, což označuje za „strašidelné“ a „víc než frustrující“. V jedné části se ale Powerová dostává do střetu s Obamovým poradcem pro strategickou komunikaci Benem Rhodesem a přiznává, že při pohledu na svět mají oba „zcela jinou perspektivu“.

V dalším momentě zase Rhodes vybuchne vzteky, když sleduje bombardování humanitárního konvoje v Sýrii – zřejmě letouny ruské nebo syrské armády v čele s Bašárem Asadem. Za doprovodu sprostých slov se poradce rozčiluje nad tím, jak je odporné, že za takové činy není nikdo potrestán.

Servítky si ale poradce nebere ani s Donaldem Trumpem, který se podle jeho slov odvrací od demokratických hodnot a kritizuje i jeho tehdejší záměr, aby Spojené státy odstoupily od pařížské klimatické dohody – takový krok „povede k úplné izolaci Spojených států“, říká v dokumentu Rhodes.

Poslední scény filmu zachycují obrovský zármutek v Obamově týmu, když sleduje výsledky prezidentského souboje mezi Donaldem Trumpem a demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou. Powerová do poslední chvíle věří, že v čele Spojených států stane poprvé v historii žena, ke sledování výsledků v západním křídle Bílého domu proto pozvala bývalou ministryni zahraničních věcí USA a českou rodačku Madeleine Albrightovou a spisovatelku Glorii Steinemovou.

Výsledek hlasování ale všem vyrazí dech. „Nemyslela jsem si, že to bude tak špatné,“ komentuje porážku Clintonové zaražená Steinemová, zatímco velvyslankyně při OSN sedí s hlavou v klíně a pláče. Powerová se v komentování voleb zmůže jen větu, kterou ani nedokončí: „Při pomyšlení, že budou kontrolovat senát, sněmovnu i prezidenství…“ Rhodes je výsledkem tak šokován, že sedí sám v přítmí a na otázku, jak se cítí, podle Daily Mailu ani nedokáže odpovědět.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud