Chaos, pláč a ostrá slova. Poslední rok Baracka Obamy v Bílém domě byl dle dokumentu pořádné drama | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chaos, pláč a ostrá slova. Poslední rok Baracka Obamy v Bílém domě byl dle dokumentu pořádné drama

Chaos, pláč a ostrá slova. Poslední rok Baracka Obamy v Bílém domě byl dle dokumentu pořádné drama

Dokumentární film Poslední rok (Thi Final Year), který sleduje Baracka Obamu a jeho tým během posledních 12 měsíců ve funkci amerického prezidenta, má vyjít až v druhé půlce ledna, na veřejnost už se ale dostaly první útržky. Přinesl je deník Daily Mail a jak je z nich dobře vidět, poslední rok v Oválné pracovně byl pro Obamu a jeho lidi skutečně dramatický. Zákulisní záběry ukazují, jak jeho tým těžce nese bombardování humanitárního konvoje v Sýrii nebo výsledek prezidentských voleb, ve kterých zvítězil republikán a slavný miliardář Donald Trump.

Režisér George Barker ve filmu zachytil ty nejdůležitější momenty posledního roku Baracka Obamy v křesle prezidenta – válku v Sýrii, návštěvu prezidenta v Hirošimě nebo spory o to, jak přinutit Íránce dodržovat jadernou dohodu.

Ve filmu je například vidět, jak je velvyslankyně Spojených států při OSN Samantha Powerová bezradná nad tím, že pro mír v Sýrii nemohou USA dělat víc, což označuje za „strašidelné“ a „víc než frustrující“. V jedné části se ale Powerová dostává do střetu s Obamovým poradcem pro strategickou komunikaci Benem Rhodesem a přiznává, že při pohledu na svět mají oba „zcela jinou perspektivu“.

V dalším momentě zase Rhodes vybuchne vzteky, když sleduje bombardování humanitárního konvoje v Sýrii – zřejmě letouny ruské nebo syrské armády v čele s Bašárem Asadem. Za doprovodu sprostých slov se poradce rozčiluje nad tím, jak je odporné, že za takové činy není nikdo potrestán.

Servítky si ale poradce nebere ani s Donaldem Trumpem, který se podle jeho slov odvrací od demokratických hodnot a kritizuje i jeho tehdejší záměr, aby Spojené státy odstoupily od pařížské klimatické dohody – takový krok „povede k úplné izolaci Spojených států“, říká v dokumentu Rhodes.

Poslední scény filmu zachycují obrovský zármutek v Obamově týmu, když sleduje výsledky prezidentského souboje mezi Donaldem Trumpem a demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou. Powerová do poslední chvíle věří, že v čele Spojených států stane poprvé v historii žena, ke sledování výsledků v západním křídle Bílého domu proto pozvala bývalou ministryni zahraničních věcí USA a českou rodačku Madeleine Albrightovou a spisovatelku Glorii Steinemovou.

Výsledek hlasování ale všem vyrazí dech. „Nemyslela jsem si, že to bude tak špatné,“ komentuje porážku Clintonové zaražená Steinemová, zatímco velvyslankyně při OSN sedí s hlavou v klíně a pláče. Powerová se v komentování voleb zmůže jen větu, kterou ani nedokončí: „Při pomyšlení, že budou kontrolovat senát, sněmovnu i prezidenství…“ Rhodes je výsledkem tak šokován, že sedí sám v přítmí a na otázku, jak se cítí, podle Daily Mailu ani nedokáže odpovědět.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.