Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chapadla ruské propagandy. Americký patriot, který sdílel fotku „ignorantské“ muslimky, byl ruský troll

Chapadla ruské propagandy. Americký patriot, který sdílel fotku „ignorantské“ muslimky, byl ruský troll
 

V březnu letošního roku obletěla svět fotografie muslimky, která kráčela po Tower Bridge v Londýně těsně po teroristickém útoku. Na zemi nedaleko ležel zraněný muž, kterému další lidé pomáhali. Fotografie působila, jako že zmíněná žena nereaguje a chladně jde dál. Alespoň tak se scénu snažil vykreslit původní doprovodný komentář. Tehdy ženu společnost odsoudila, jenže teď přišlo překvapivé zjištění…

Fotografii zdánlivě netečné muslimky, která se během teroristického útoku zabývala svým telefonem, místo aby pomáhala zraněnému muži, sdílel v březnu twitterový účet @SouthLoneStar. Připojil ještě komentář: „Muslimka si vůbec nevšímá teroristického útoku, bezstarostně kráčí kolem umírajícího muže, zatímco sleduje mobilní telefon.“

Nyní se ukázalo, že účet, za nímž se měl skrývat „hrdý Texasan a americký patriot,“ je ruský bot zřejmě podporovaný přímo tamní vládou. Sledovalo ho 17 tisíc lidí, kteří o skutečném původu sdělení neměli tušení. Teď už účet neexistuje, Twitter ho smazal.

Fotografii na mostě pořídil fotograf Jamie Lorriman, který portálu The Independent řekl, že muslimka byla zcela jistě traumatizovaná a bylo vidět, že je zoufalá stejně jako ostatní. „Její chování bylo naprosto v souladu s chováním všech ostatních na mostě,“ řekl Lorriman a dodal, že je plný nenávisti, protože fotografii někdo vytrhl z kontextu a začal ji používat jako propagandistický materiál proti muslimům.

Už  dva dny poté, co se snímek dostal na veřejnost, vyfotografovaná muslimka uváděla to samé – tedy že je fotografie skutečně vytržena z kontextu a že byla sama v šoku a snažila se ostatním pomoci.

Kauza muslimky, které bez povšimnutí procházela kolem zraněných na mostě Tower BridgeKauza muslimky, které bez povšimnutí procházela kolem zraněných na mostě Tower Bridgeautor: INT

Na původ propagandistické fotografie se přišlo během vyšetřování ruského ovlivňování loňských prezidentských voleb v Americe. Rusko se skrze 2700 twitterových účtů mělo dopouštět ovlivňování americké i britské politiky.

Další podobné případy jsou stále předmětem šetření. Jedná se například o tvrzení, že Kreml systematicky zasahoval do amerických prezidentských voleb a zapojil se do kampaně na podporu Donalda Trumpa.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744