Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Charlie Hebdo má první cizojazyčnou verzi, dorazil do Německa

Charlie Hebdo má první cizojazyčnou verzi, dorazil do Německa

Satirický měsíčník Charlie Hebdo mluví od prvního prosince také německy. První obálce původně francouzského magazínu vévodí karikatura Angely Merkelové sedící na toaletě. Časopis poprvé expandoval za hranice a s napětím se čeká na to, jaké bude mít výsledky.

Redakce magazínu, která čelila před dvěma lety teroristickému útoku, kdy přišlo o život dvanáct lidí, odstartovala v Německu s nákladem 200 tisíc výtisků. S napětím se teď očekává, zda bude mít satirický měsíčník úspěch i v novém prostředí.

„Ze všech zemí s výjimkou Francie je právě v Německu největší zájem o humor na politickém pozadí tak, jak ho podává Charlie Hebdo,“ řekla mluvčí redakce. V Německu se ale v minulosti přepočítaly třeba i noviny Financial Times.

Problém v případě satirického měsíčníku Charlie Hebdo může představovat rozdílný smysl pro humor, kterým disponují oba národy. Právě jeho údajný nedostatek u Němců bývá častým terčem vtipů v zemi galského kohouta. K tomu je třeba připočíst fakt, že humor, kterým se magazín prezentuje, budí rozporuplné reakce i v samotné Francii.

V rámci Spolkové republiky „ozdobila“ první číslo – jak také jinak – kancléřka Angela Merkelová, která prochází generálkou u mechanika VW, aby mohla fungovat i další čtyři roky. V reklamě ji zase karikaturisté zobrazili, jak sedí na záchodové míse s výtiskem Charlie Hebdo v rukou, a přidali popisek: „Uvolňující účinky – odteď také v němčině.“

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1