Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Charlie Hebdo pobouřil Rusko vtipy o nehodě letadla s Alexandrovci. Petice volá po sankcích

Charlie Hebdo pobouřil Rusko vtipy o nehodě letadla s Alexandrovci. Petice volá po sankcích

Francouzský satirický časopis Charlie Hebdo pořádně naštval Rusy. Ve středu vydal několik karikatur, které zlehčují havárii letadla s Alexandrovci, při níž zemřelo 92 lidí. Už vznikla i petice, která požaduje sankce proti Francii. 

Zatímco Rusko vyhlásilo národní smutek, francouzští satirici tragédii vykreslili po svém. Na kresbách člen souboru radostně zpívá „A-A-A-A-A-A“, zatímco padá do Černého moře, píše The Moscow Times.

Jiná karikatura vyobrazuje pád letadla s komentářem „Špatnou zprávou je, že Putin nebyl na palubě“.

Na dalším obrázku soubor zpívá pod vodou v „rybí škole“. Na pozadí je vrak letadla s komentářem „Po tragédii má Rudá armáda nové publikum".

Zesměšňující komiksy o ruských tragédií nejsou ničím novým. V listopadu 2015 si kreslíři dělali legraci z teroristického útoku na ruské letadlo, ve kterém zemřelo 224 lidí. „Nemá to nic společného s demokracií, sebevyjádřením nebo čímkoliv,“ řekl tehdy mluvčí Kremlu a nazval komiksy čirým rouháním.

V návaznosti na to čečenský soud dokonce zakázal v Rusku oficiální twitterový účet časopisu. Podle soudu práce satiriků podněcuje náboženskou a etnickou nenávist.

Několik hodin po vydání středečního čísla vznikla petice, která požaduje, aby Rusko zavedlo sankce proti Francii, zaměstnancům časopisu a Audrey Azoulayové, francouzské ministryni zahraničí. Petice už má přes dva tisíce podpisů.

V lednu 2015 zaútočili na redakci Charlie Hebdo dva ozbrojení muži a zabili 12 lidí a jedenáct zranili. Útočníci byli radikální islamisté, kteří následně zabili dalších pět lidí. Podle svých slov útočili kvůli četným komiksům, jež se navážely do islámu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744