Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Chceme, abyste zůstali i po brexitu,“ vzkázala Mayová lidem z EU. Od Bruselu ale schytala kritiku

„Chceme, abyste zůstali i po brexitu,“ vzkázala Mayová lidem z EU. Od Bruselu ale schytala kritiku

Britská vláda v parlamentu představila své plány na to, jak zajistit práva občanů Evropské unie po odchodu země z evropského bloku. Premiérka Theresa Mayová zdůraznila, že si přeje, aby občané unie mohli v Británii zůstat i po brexitu a aby za nimi mohly přijít i jejich rodiny. Kabinet své prohlášení zveřejnil poté, co bylo oznámeno, že severoirská Demokratická unionistická strana podpoří Mayové menšinovou konzervativní vládu.

„Chci zcela ujistit lidi, že podle vládního návrhu žádný občan EU, který nyní legálně žije ve Spojeném království, nebude muset Británii (po brexitu) opustit. Chceme, abyste zůstali,“ prohlásila premiérka před britskými poslanci.

Vládní plán počítá mimo jiné s tím, že občané EU žijící v zemi legálně k zatím nestanovenému datu nepřetržitě alespoň pět let by i po brexitu měli stejná práva jako dosud, například pokud jde o studium, práci, lékařskou péči a přístup k veřejným fondům. Lidé nesplňující pětiletou podmínku budou rovněž moci zůstat a po uplynutí pětileté lhůty požádat o takzvaný status usedlíka se zmíněnými právy. Ti, kteří přijdou po nespecifikovaném hraničním datu mezi 29. březnem 2017, kdy Londýn oficiálně odstartoval brexitový proces, a 29. březnem 2019, kdy má tento proces skončit, budou moci žádat o dočasný pobyt. Nedostanou ovšem záruku, že se časem změní na trvalý.

Mayová dnes také uvedla, že by s Bruselem ráda uzavřela reciproční dohodu, tedy že stejný přístup, který její vláda nabízí třem milionům občanů EU v Británii, očekává také od ostatních evropských zemí vůči asi milionu britských občanů žijících jinde v EU.

Britskému návrhu se z Bruselu vzápětí dostalo chladného přijetí. Vyjednavač Evropské unie pro brexit Michel Barnier na twitteru uvedl, že plán je málo ambiciózní, nejasný a záruky jsou nedostatečné. Unie podle něj chce pro své občany stejná práva, jaká jim zajišťuje unijní legislativa.

Mayovou kritizovala též labouristická opozice. „Není to štědrá nabídka,“ řekl poslancům šéf labouristů Jeremy Corbyn. Londýnský starosta Sadiq Khan řekl, že jde o „nedopečený plán“ a že miliony Evropanů žijících v Británii nadále setrvávají v nejistotě.

Britští konzervativci přišli v předčasných parlamentních volbách 8. června o vládní většinu. Dnes se dohodli s DUP, že tato strana kabinet podpoří v klíčových hlasováních.

Mayová po podpisu dohody prohlásila, že severoirští unionisté s konzervativci sdílejí „přání zajistit silnou vládu“. „Vítám tuto dohodu, která nám umožní spolupracovat v zájmu celého Spojeného království, dá nám jistotu, kterou potřebujeme v době, kdy začínáme s odchodem z Evropské unie, a pomůže nám budovat silnější a spravedlivější společnost u nás,“ uvedla Mayová.

Předsedkyně DUP Arlene Fosterová potvrdila, že Severní Irsko dostane podle dohody na příští dva roky miliardu liber (téměř 30 miliard Kč).

Dodatečné peníze pro Severní Irsko dnes kritizoval například velšský první ministr, labourista Carwyn Jones, podle něhož dohoda „zničila myšlenku spravedlivého financování v Británii“. Kritici dohody se obávají ohrožení mírového procesu v Severním Irsku, protože dohoda mění mocenské poměry v rozhovorech mezi DUP a katolickou Sinn Féin o obnovení vládní spolupráce v Belfastu. Jejich koalice se v lednu rozpadla.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744