Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Che Guevara by volil Alternativu pro Německo!“ Krajně pravicová strana láká na komunistu

„Che Guevara by volil Alternativu pro Německo!“ Krajně pravicová strana láká na komunistu

Pravicový kandidát německé strany Alternativa pro Německo (AfD) Daniel Schneider dal na svůj facebookový profil grafiku plakátu s portrétem kubánského revolucionáře Ernesta Che Guevary se sloganem „Che Guevara by volil AfD“. Není to poprvé, co strana využívá nelogické spojení s historickými postavami a vyvolává tak pozdvižení. 

Od marxistického vůdce a propagátora progresivního a socialistického hnutí v latinské Americe a později i v Africe Schneider převzal a do němčiny přeložil i citát „Vlast nebo smrt“ – v originále „Patria o Muerte“, což s oblibou používal Che Guevarův nástupce, kubánský diktátor Fidel Castro. Rudou hvězdu na baretu Che Guevary nahradilo v aktuálních materiálech logo strany Alternativa pro Německo.

Plakátu s někdejším vůdcem revolučních gard si všimli i v jeho domovině a v jihoamerických médiích. „Poselství ikonického revolucionáře, bojovníka za socialistický internacionalismus, je zneužíváno jednou z nejnebezpečnějších krajně pravicových politických stran v Evropě,“ uvádí televize teleSur.

Terorista i pacifistka volí AfD

Není to pro krajně pravicovou Alternativu poprvé, co si vypůjčila historickou postavu na plakát. Nedávno rozvířila emoce podobná grafika se stejným sloganem: „Sofie Schollová by volila AfD“. Strana si tak vypůjčila jméno dívky, která patří k nejzásadnějším postavám tehdejšího německého protinacistického odboje. Studentka a pacifistka vedla se svým bratrem protinacistickou skupinu Bílá růže. Ještě před koncem války byla přistižena při distribuci letáků a v roce 1943 ji za to režim poslal na gilotinu.

Euroskeptická a pravicově populistická Alternativa pro Německo má nyní jako hlavní body svého programu boj proti přistěhovalcům do Německa. Preference jinak spíše okrajové strany začaly stoupat spolu s migrační krizí. V posledních parlamentních volbách se vyhoupla až na 4,7 procenta, což jí sice na poslanecká křesla nestačilo, letos si ale před hlasováním věří víc. Ve volbách do Evropského parlamentu strana získala přes sedm procent.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1