Články odjinud

Chlapci zachránění z thajské jeskyně jsou na tom dobře. Pomohla kondice z fotbalu, vysvětlují zdravotníci

Chlapci zachránění z thajské jeskyně jsou na tom dobře. Pomohla kondice z fotbalu, vysvětlují zdravotníci

Všech osm chlapců, které se dosud podařilo zachránit z jeskynního komplexu na severu Thajska, je v dobrém fyzickém i psychickém stavu. Na tiskové konferenci to dnes řekl zástupce thajského ministerstva zdravotnictví, informovaly agentury AFP a Reuters. V nemocnici budou muset mladí fotbalisté zůstat nejméně týden, u některých z nich byla zjištěna plicní infekce. Čtyři chlapci a jejich fotbalový trenér dál zůstávají v jeskyni. Úřady nyní pracují na jejich vyproštění.

"Všech osm je v dobrém zdravotním stavu, žádný z nich nemá horečku," uvedl zástupce thajského ministerstva zdravotnictví na tiskové konferenci v nemocnici, kam byli chlapci po záchraně převezeni. "Všichni se těší dobrému psychickému zdraví," dodal. Podle něj za dobrý zdravotní stav vděčí chlapci imunitě získané díky hraní fotbalu.

První čtyři zachránění chlapci, kterým je od 12 do 16 let, mají podle zástupce ministerstva "často hlad" a mohou nyní jíst už normální stravu, ne však příliš kořeněnou. Zvládají také vstát a chodit kolem svých postelí.

Chlapci z druhé čtveřice, kteří byli z jeskynního komplexu zachráněni teprve v pondělí, mají podle zástupce ministerstva zdravotnictví stále "velmi nízkou tělesnou teplotu". V druhé skupině zachráněných byli hoši ve věku 12 až 14 let.

Všichni chlapci budou muset zůstat nejméně týden v nemocnici na pozorování. Kromě toho, že mají problémy se zrakem, je podle zástupce ministerstva třeba vyčkat na výsledky dalších vyšetření. První z nich ukázaly, že přinejmenším dva z chlapců mají plicní infekci. Vyšetřit by zachráněné měl také psychiatr.

Záchrana chlapců z thajské jeskyněZáchrana chlapců z thajské jeskyněautor: Info.cz

Mladí fotbalisté z první zachráněné čtveřice, kteří se na povrch dostali v neděli, se již mohli vidět se svými rodinami, při setkání je nicméně zatím oddělovala skleněná stěna.

V jeskynním systému na severu Thajska zůstávají nadále čtyři chlapci a jejich fotbalový trenér. Záchranáři doufají, že se jim poslední skupinu podaří vyprostit rychleji než ty předešlé, případně za stejnou dobu. Dnešní záchranná operace, které se přímo účastní 19členný tým, začala v krátce po 10:00 místního času (05:00 SELČ). Pondělní evakuace trvala zhruba deset hodin.

Jeskyni dnes opustí také trojice vojenských potápěčů ze zvláštních jednotek a lékař, kteří o chlapce v podzemí od jejich nalezení pečovali.

K jeskyním dorazil dnes také americký miliardář Elon Musk, který s sebou přivezl miniponorku, již nechal sestrojit pro případné využití při záchranných pracích. "Je vytvořena z raketových součástek a pojmenována Divočák po fotbalovém týmu chlapců," napsal Musk na twitteru. Nedlouho před tím vizionář uveřejnil video z podvodních zkoušek miniponorky.

Fotbalisté ve věku 11 až 16 let a jejich 25letý trenér uvázli v zaplaveném jeskynním komplexu 23. června. Skupina mladých sportovců se před stoupající hladinou vody postupně ustoupili do vzdálenosti více než čtyři kilometry od ústí jeskyně.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud